| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Dlaczego oprocentowanie depozytów nie powinno znacznie wzrosnąć?

Dlaczego oprocentowanie depozytów nie powinno znacznie wzrosnąć?

Banki sprzedają coraz więcej kredytów, ale jednocześnie klienci rzadziej decydują się na zostawienie swoich pieniędzy w depozyt. Czy banki stać na udzielanie nowych kredytów? Eksperci uważają, że to jest powód, dla którego nie zabiegają o nasze oszczędności za wszelką cenę.

Reguła „mam pieniądze, więc pożyczam”, nie jest jednak powszechna. W Citi Handlowym, gdzie na każde 10 zł depozytu przypada jedynie 6,7 zł kredytu, nie było widać w minionych czterech kwartałach dynamicznej akcji kredytowej. Choć sytuacja zaczęła się zmieniać na początku tego roku, gdy Citi wysunął się na czoło instytucji szczodrze pożyczających. Podobnie sytuacja wygląda w BZ WBK. Z kolei w Nordei, gdzie kredytów jest dwa razy więcej niż depozytów, kredyty rosną dalej jak na drożdżach, bo bank nie zamartwia się zbieraniem depozytów od klientów i akcję kredytową finansuje pożyczkami od inwestora strategicznego.

Co czeka rynek? Z pewnością bardziej równomierne dzielenie kredytowego tortu, bo otwartość banków na finansowanie klientów znacznie wzrosła, a to oznacza, że będą malały różnice w ofertach i popyt klientów rozłoży się bardziej równomiernie. Zdecydowanie widać już również oznaki przyspieszenia akcji kredytowej. Wielkość kredytów firm i gospodarstw domowych wzrosła w pierwszym kwartale tego roku o 8 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2010 roku nawet nie drgnęła.

Odwrotnie dzieje się natomiast z oszczędnościami. Gdy przed rokiem depozyty wzrosły o 1,1 mld zł, tym razem od grudnia do marca przybyło ich mniej niż 0,45 mld zł. Klienci, którzy do banków przynoszą więcej pieniędzy niż pożyczają, nie powinni sobie jednak robić nadziei na wyższy zarobek. Na razie banki mają jeszcze zapasy na akcję kredytową i na ostrzejszą konkurencję o depozyty trzeba będzie poczekać .

Halina Kochalska, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK