| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Dlaczego banki oferują atrakcyjniejsze kredyty złotowe?

Dlaczego banki oferują atrakcyjniejsze kredyty złotowe?

Z uwagi na zbliżający się koniec roku niektóre banki uatrakcyjniły warunki przyznawania kredytów hipotecznych. Przede wszystkim poszły w dół ceny kredytów w rodzimej walucie. Banki, skupione wcześniej na kredytach walutowych, coraz bardziej agresywnie wprowadzają na rynek oferty kredytów w PLN. Pod tym względem najbardziej wyróżnia się Deutsche Bank PBC.

Na dalszą obniżkę marży – bez względu na wysokość kredytu i LtV, czyli relacji kredytu do wartości nieruchomości – zdecydował się również pożyczający tylko złote Bank Pocztowy. W grudniu zastąpił marżę 1,7 pkt. proc. stawką 1,6 pkt. proc. Jednocześnie utrzymał brak prowizji, rekompensując go ubezpieczeniem w wysokości 2,5 proc. wartości kredytu. Promocja potrwa do końca lutego.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Wiatru w żagle chcą też nabrać mBank i MultiBank. Instytucje te, należące do grupy BRE, odchudziły bogate, obowiązkowe pakiety ubezpieczeń, dołączanych do kredytów mieszkaniowych. W mBanku nie ma już konieczności ubezpieczenia spłat rat kredytu – „Pewna spłata” podwyższała wysokość raty o 7 proc. Z kolei w MultiBanku klient nie musi kupować ubezpieczania na życie – składka na nie, płacona co miesiąc, wynosiła równowartość 0,0417 proc. wartości miesięcznego zadłużenia. Promocja trwa do końca stycznia. Przy dochodach 8 tys. zł przykładowa marża dla kredytu złotowego w mBanku i MultiBanku wyniesie ok. 1,8 pkt. proc. w PLN, a w euro – ok. 2,5 pkt. proc.

Grudniową promocję przygotował również BOŚ, który sprzedaje kredyty zarówno w PLN, jak i w EUR. Bank zrezygnuje z prowizji 1,5 proc., jeżeli klient, biorący kredyt złotowy, będzie przelewał na konto min. 2 tys. zł, a zainteresowany kredytem w euro – 5 tys. zł. Kredytobiorca musi również wykupić ubezpieczenia do ROR oraz ubezpieczenie nieruchomości. Za uczestnictwo w programie inwestycyjnym przez okres co najmniej trzech lat, z wpłatą min. 200 zł miesięcznie, klient może uzyskać też obniżkę marży o 0,1 pp., np. na 1,7 pkt. proc. dla 90 proc. LTV.

Jednocześnie Polbank przedłużył promocję na obniżenie marży odsetkowej o 1 pp. w zamian za przelewanie wynagrodzenia na konto w banku. A Raiffeisen do końca grudnia zwalnia klientów z płacenia prowizji. Oba banki pożyczają na nieruchomości złotówki i w euro.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK