| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Dlaczego banki oferują atrakcyjniejsze kredyty złotowe?

Dlaczego banki oferują atrakcyjniejsze kredyty złotowe?

Z uwagi na zbliżający się koniec roku niektóre banki uatrakcyjniły warunki przyznawania kredytów hipotecznych. Przede wszystkim poszły w dół ceny kredytów w rodzimej walucie. Banki, skupione wcześniej na kredytach walutowych, coraz bardziej agresywnie wprowadzają na rynek oferty kredytów w PLN. Pod tym względem najbardziej wyróżnia się Deutsche Bank PBC.

Na dalszą obniżkę marży – bez względu na wysokość kredytu i LtV, czyli relacji kredytu do wartości nieruchomości – zdecydował się również pożyczający tylko złote Bank Pocztowy. W grudniu zastąpił marżę 1,7 pkt. proc. stawką 1,6 pkt. proc. Jednocześnie utrzymał brak prowizji, rekompensując go ubezpieczeniem w wysokości 2,5 proc. wartości kredytu. Promocja potrwa do końca lutego.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Wiatru w żagle chcą też nabrać mBank i MultiBank. Instytucje te, należące do grupy BRE, odchudziły bogate, obowiązkowe pakiety ubezpieczeń, dołączanych do kredytów mieszkaniowych. W mBanku nie ma już konieczności ubezpieczenia spłat rat kredytu – „Pewna spłata” podwyższała wysokość raty o 7 proc. Z kolei w MultiBanku klient nie musi kupować ubezpieczania na życie – składka na nie, płacona co miesiąc, wynosiła równowartość 0,0417 proc. wartości miesięcznego zadłużenia. Promocja trwa do końca stycznia. Przy dochodach 8 tys. zł przykładowa marża dla kredytu złotowego w mBanku i MultiBanku wyniesie ok. 1,8 pkt. proc. w PLN, a w euro – ok. 2,5 pkt. proc.

Grudniową promocję przygotował również BOŚ, który sprzedaje kredyty zarówno w PLN, jak i w EUR. Bank zrezygnuje z prowizji 1,5 proc., jeżeli klient, biorący kredyt złotowy, będzie przelewał na konto min. 2 tys. zł, a zainteresowany kredytem w euro – 5 tys. zł. Kredytobiorca musi również wykupić ubezpieczenia do ROR oraz ubezpieczenie nieruchomości. Za uczestnictwo w programie inwestycyjnym przez okres co najmniej trzech lat, z wpłatą min. 200 zł miesięcznie, klient może uzyskać też obniżkę marży o 0,1 pp., np. na 1,7 pkt. proc. dla 90 proc. LTV.

Jednocześnie Polbank przedłużył promocję na obniżenie marży odsetkowej o 1 pp. w zamian za przelewanie wynagrodzenia na konto w banku. A Raiffeisen do końca grudnia zwalnia klientów z płacenia prowizji. Oba banki pożyczają na nieruchomości złotówki i w euro.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK