| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Kredyty walutowe: co się od dzisiaj zmieni

Kredyty walutowe: co się od dzisiaj zmieni

Dodatkowe ubezpieczenie, które może podnieść koszt kredytu nawet o kilkanaście tysięcy złotych i jednocześnie korzystniejsze warunki zamiany drogich kredytów walutowych zaciągniętych w okresie kryzysu – to najważniejsze konsekwencje wchodzących dzisiaj w życie zapisów Rekomendacji T.

Wejście w życie przepisów Rekomendacji T rozłożone jest na dwa etapy: część zacznie obowiązywać od dzisiaj, czyli 23 sierpnia, a reszta sześć miesięcy później. W pierwszej grupie najistotniejsze są zapisy rekomendacji 18.5 i 24.4, a w drugiej – rekomendacji 10.4. Zalecenia 18.5 i 24.4 odnoszą się do kredytów walutowych. Pierwsze dotyczy konieczności zastosowania 20-proc. buforu w kalkulacji LtV (stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia). Drugie nakazuje bankom wypłacić kredyt bezpośrednio w walucie, jeśli takie będzie życzenie klienta. Zalecenie 24.4 mówi z kolei, że łączne wydatki związane z obsługa kredytów nie powinny stanowić więcej niż połowy dochodów netto osób zarabiających nie więcej niż średnią krajową. W przypadku kredytobiorców o wyższych dochodach limit wynosi 65%. Przepisy, które zaczynają obowiązywać od dzisiaj mają największe znaczenie dla osób, które albo już spłacają kredyty, albo zamierzają je zaciągnąć.

Banki miały problemy z jednoznaczną interpretacją rekomendacji 18.5, ostatecznie jednak przyjęły, że kredyty walutowe na 100%, czyli bez wkładu własnego, nadal mogą być udzielane. W takim przypadku konieczne jest jednak wykupienie przez klienta ubezpieczenia niskiego wkładu. Część banków, np. Alior, Kredyt Bank, mBank, Multibank wymaga takiego ubezpieczenia przy LtV powyżej 70%, PKO BP przy LtV powyżej 75%, a pozostałe przy LTV powyżej 80%. Banki, które nie udzielają kredytów na 100% wartości, nie wymagają ubezpieczenia, czyli BZ WBK (maksymalne LtV wynosi 70%), BPH (80%) czy Polbank (80%). Wejście w życie przepisów Rekomendacji T regulujących te kwestie nie oznacza jednak, że kredyty walutowe zdrożeją z dnia na dzień. Większość banków już wcześniej dostosowała bowiem ofertę do nowych wymogów.

Maksymalny poziom LtV dla kredytów mieszkaniowych w euro

Bank

LtV

Obowiązkowe ubezpieczenie niskiego wkładu

Koszt ubezpieczenia niskiego wkładu

Alior Bank

120%<

pow. 70%

1,29% na 3 lata

Bank BPH

80%

Brak

n/d

Bank Ochrony Środowiska

100%

pow. 80%

3,5% na 3 lata

BZ WBK

70%

Brak

n/d

Deutsche Bank PBC

100%

pow. 80%

4,5% na 5 lat

DnB NORD

90%

pow.80%

n/d

Kredyt Bank

85%

pow. 70%

3,5% jednorazowo

mBank

110%

pow. 70%

4,5% na 3 lata

MultiBank

110%

pow. 70%

4,5% na 3 lata

Nordea Bank Polska

90%

pow. 80%

oprocentowanie podwyższone o 0,25% do czasu wniesienia brakującego wkładu

Pekao SA*

70%

Brak

n/d

PKO BP

100%

pow. 75%

3,3% na 3 lata

Polbank

80%

Brak

n/d

*tylko dla osiągających dochód w walucie

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK