| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Jak wybrać doradcę finansowego

Jak wybrać doradcę finansowego

Czy u różnych firm doradczych możemy się spodziewać odmiennych ofert kredytowych pochodzących z tych samych banków?

Coraz więcej firm zajmuje się doradztwem finansowym i walczy o pozyskanie klienta. Wraz ze wzrostem liczby konkurentów cena oferowanych usług spada. To teoria. Praktyka zaś jest taka, że wizyta u doradcy finansowego jest bezpłatna. Firma uzyskuje bowiem przychód w momencie sprzedaży produktu pochodzącego z banku.

Oferty, jakimi dysponują pośrednicy, bynajmniej nie są identyczne. Często różnią się zarówno od oferty dostępnej bezpośrednio w banku, jak i od ofert tego samego banku osiągalnych u innego doradcy finansowego. Dużą rolę odgrywa wielkość pośrednika i wolumen składanych wniosków.

Jak wiadomo, duży może więcej, a więc firmy ogólnopolskie z oddziałami rozmieszczonymi w całym kraju mają oferty co najmniej takie same jak w banku. Umowy, które podpisuje pośrednik finansowy, są negocjowane w centralach banków, odpowiadających za współpracę z kluczowymi partnerami.

Polecamy: Ranking kredytów hipotecznych – lipiec 2010

Inaczej wygląda sytuacja w firmach lokalnych o dużo mniejszym zasięgu, składających zdecydowanie mniej wniosków. Firmy te, aby osiągać dochody, narzucają klientowi dodatkowe opłaty w postaci prowizji. Musimy się liczyć z tym, że taka oferta może się diametralnie różnić od oferty tego samego banku dostępnej u innego, bardziej rozpoznawalnego pośrednika.

Duzi pośrednicy mają odpowiednie zaplecze finansowe, aby ciągle podnosić kwalifikacje swoich pracowników. Jakość obsługi klienta bowiem to bardzo ważny element przewagi nad konkurencją. Klient korzystający z usług firm doradczych, widząc kompetentną osobę, jest skłonny jej zaufać i powierzyć prowadzenie swoich spraw kredytowo-inwestycyjnych. Zadowolenie z pracy doradcy przekłada się na szereg poleceń dla firmy bądź konkretnego doradcy. Duża liczba klientów z polecenia świadczy o kompetencjach firmy i zaufaniu do niej.

Dodatkowym atutem jest także możliwość przyspieszenia procesu analizy wniosków kredytowych, a także możliwość negocjowania specjalnych warunków cenowych. Tylko duży pośrednik ma takie możliwości. Zdarza się, że małe, lokalne firmy pośrednictwa finansowego nie dysponują całą paletą ofert bankowych, gdyż niektóre banki nie są zainteresowane współpracą z nimi. Może się okazać wtedy, że u lokalnego pośrednika wybór jest tylko pozory.

Polecamy: Rynek nieruchomości otrząsa się z kryzysu

Należy zatem być ostrożnym przy wyborze swojego doradcy finansowego. Warto wcześniej zasięgnąć informacji o firmie, z którą chcemy współpracować. Największe prawdopodobieństwo uzyskania lepszych warunków kredytowych uzyskamy u dużych, znanych pośredników działających w całym kraju.

Konrad Droździński, doradca finansowy Money Expert

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK