| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Kredyt konsolidacyjny formą regulowania zobowiązań

Kredyt konsolidacyjny formą regulowania zobowiązań

Po kredyt konsolidacyjny sięgamy wówczas gdy spłacamy więcej niż jeden kredyt. Warto jest dowiedzieć się więcej o tej formie spłaty zobowiązań kredytowych.

Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony

Jak wygląda to w praktyce? Załóżmy, że spłacamy trzy kredyty – hipoteczny, gotówkowy i na samochód. Z pierwszego do spłaty zostało 150 000 zł, oprocentowanie tego kredytu to 6%.
Kredyt konsumpcyjny oprocentowany jest na 15%, pozostało do spłacenia 5 000 zł. Samochód kosztował 50 000 zł, kredytowaliśmy z tego 40 000 zł – do spłacenia pozostało jeszcze 10 000 zł.

Odpowiednio raty wynoszą: 1 268 zł, 342 zł, 869 zł. Razem 2 479 zł. Suma zobowiązań do spłaty – 165 000 zł.
Po skonsolidowaniu kredytem na 20 lat, przy założeniu, że wartość zastawianej nieruchomości wynosi 300 000 zł, a oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego – 6% (np. w przypadku kredytu konsolidacyjnego Banku Millennium), nasza rata miesięczna wyniesie 1 167 zł. Czyli ponad dwa razy mniej niż w przypadku spłacania każdego kredytu oddzielnie co miesiąc.

Kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony

Niestety, spłacając kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony hipoteką, nie da się osiągnąć aż takiego wyniku. Przede wszystkim jest to kredyt wyżej oprocentowany, zbliżony do oprocentowania kredytów gotówkowych. Mamy szansę, obniżenia wysokości rat w sytuacji gdy uda nam się znacząco wydłużyć okres kredytowania.

Przykładowo z dwóch kredytów gotówkowych, odpowiednio oprocentowanych na 13,7% i 15,2%, w kwotach 3 000 zł i 5 000 zł, przy czym obydwa spłacimy za 6 miesięcy (spłacamy już 4 miesiące), i do tego zadłużenie na karcie kredytowej – oprocentowanej na 18%, zadłużenie 2 000 zł, gdzie przewidywaliśmy spłatę 300 zł miesięcznie, raty wyniosą łącznie 1 151 zł. Kwota zobowiązań – 5 106 zł. Po skonsolidowaniu tych zobowiązań w jeden kredyt i rozłożeniem spłaty na 6 równych rat nasza rata wyniesie 901 zł. Czyli będzie o 250 zł mniejsza.

Przy konsolidowaniu wielu kredytów warto wiedzieć, że nieraz banki proponują udzielenie pewnej kwoty kredytu na dowolny cel – warto o tym pamiętać, zamiast zaciągać tuż po konsolidowaniu kolejny kredyt gotówkowy na jakiś nowy cel.

Polecamy: Sposoby na problemy ze spłatą kredytu

Powyższe informacje mogą przyprawić o zawrót głowy. Oszczędności są naprawdę spore, a również warto wspomnieć o wzroście naszej zdolności kredytowej w chwili, kiedy skonsolidujemy swoje zobowiązania w jeden kredyt konsolidacyjny.

To teraz nic, tylko przejrzeć oferty banków, wybrać najlepszy dla nas kredyt i konsolidować! Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, iż wyjdziemy na tym lepiej niż spłacając dwa lub więcej kredytów równocześnie co miesiąc. W pierwszej kolejność porównajmy jednak dostępne oferty i dostosujmy kredyt konsolidacyjny do swoich możliwości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK