| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > PKO BP wprowadzi zamieszanie na rynku kredytów hipotecznych

PKO BP wprowadzi zamieszanie na rynku kredytów hipotecznych

Główny gracz na rynku kredytów hipotecznych, bank PKO BP już drugi raz w tym miesiącu obniża marże kredytów. Według analityków Home Broker będzie to miało duży wpływ na politykę kredytową innych banków.

PKO BP obniża od poniedziałku marże dla kredytów w złotych. Przykładowo dla wskaźnika LTV od 50 do 100% i kwoty kredytu powyżej 80 tys. zł marże spadają o 0,3 pkt. proc. Minimalnie zostały też obcięte marże dla kredytów w euro. Oferta w tej walucie została bardziej poprawiona 6 kwietnia, kiedy to marże spadły o 0,5 pkt. proc. dla każdej kwoty kredytu wskaźnika LTV (stosunek wartości kredytu do wartości nieruchomości). Trzeba jednak podkreślić, że wcześniej, tj. w połowie marca, gdy inne banki obniżały koszty kredytów mieszkaniowych, PKO BP je podniósł. Marża dla kredytu w złotych wzrosła wtedy o 0,1 pkt. proc.

Marża kredytu w złotych na sumę 300 tys. z 25-proc. wkładem własnym, przy założeniu, że klient otworzy w BKO BP rachunek ROR z dostępem elektronicznym oraz kupowana nieruchomość znajduje się na terenie aglomeracji miejskiej, wynosi 2,07%. Jeżeli dodatkowo wykupi kartę kredową – spadnie do 1,97%. Marże poniżej 2% dla kredytu na 300 tys. zł z wkładem 25% może zaoferować obecnie tylko sześć banków: BZ WBK, BNP Paribas Fortis, Citibank, Eurobank, Pekao oraz Bank Pocztowy. W BZ WBK (1,35%) czy BNP Paribas (1,99%) wymagane jest otwarcie konta żeby skorzystać z obniżonej marży (w BZ WBK dodatkowo będzie podwyższona prowizja). Jednak już w Eurobanku (1,8%) czy Banku Pocztowym (1,9%) konieczny jest zakup dosyć drogiego pakietu ubezpieczeń. Przykładowy koszt to pakietu 10 tys. zł na 5 lat w Eurobanku oraz 7,5 tys. zł na 3 lata w Banku Pocztowym. W Pekao w najbardziej korzystnym wypadku marża może spaść do 1,9% (może też być 1,95% czy 2%). Bank wymaga otwarcia konta oraz zakupu karty lub zaciągnięcia pożyczki gotówkowej.

W tym kontekście „zejście” przez PKO BP z marżą dla kredytów w złotych w okolice 2%, uwzględniając jednocześnie, że bank ten ma największy udział w rynku kredytów hipotecznych (ponad jedna trzecia w przypadku kredytów w złotych ), można uznać za duże wydarzenie, które powinno skłonić inne banki do obniżki marż, jeśli chcą aktywnie walczyć o klienta. Na rynku wciąż zdarzają się marże rzędu 3-3,5% dla naszego przykładu. 

Czytaj też: Spadają marże kredytów w euro

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytów w euro. Obecnie marża dla wariantu 300 tys. zł, 25% wkładu własnego, dla nieruchomości położonej w aglomeracji miejskiej i przy założeniu, że klient otworzy ROR, wynosi 3,14%. Gdyby dodatkowo kupił kartę kredytową, marża może spaść do 3,04%. Nie jest to bardzo niski poziom, gdyż osiem z 14 banków mających w ofercie kredyt w euro proponuje stawkę poniżej 3%, a mediana marż to 2,85%. Ponadto, udział PKO BP w rynku kredytów walutowych, jest znacznie mniejszy niż złotowych (ok. jednej dziesiątej). Prym wiodą tu Deutsche Bank i Nordea Bank ( w obu przypadkach ok. jednej trzeciej rynku) czy banki z grupy BRE. Przykładowo mBank i Multibank proponują marżę 2,5% dla kredytu z naszego przykładu, chociaż wymagają zakupu dosyć kosztownego pakietu ubezpieczeń. W Nordei marża może spaść do 2,8% przy zakupie karty i otwarciu konta w banku. 

Oferta kredytów hipotecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »