| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Już sześć banków oferuje marże kredytów poniżej 2%

Już sześć banków oferuje marże kredytów poniżej 2%

Wysokość marż kredytów hipotecznych oferowanych przez banki zaczyna powoli zbliżać się do poziomu sprzed kryzysu. Teraz jednak marżę poniżej 2 proc. można uzyskać przy zakupie dodatkowych produktów.

Najniższą marżę dla kredytu w złotych (porównywaliśmy warunki dla kwoty 300 tys. zł, 25-proc. wkładu własnego) proponuje w ramach promocji BZ WBK – 1,35%. Aby zaciągnąć kredyt z taką marżą trzeba otworzyć konto 24 Prestiż lub VIP (minimalne wpływy 2 tys. zł miesięcznie) oraz opłacić podwyższoną prowizję na poziomie 3,5%.
Indywidualna decyzja

Niską marżę, na poziomie 1,8% dla kredytu w złotych, można także otrzymać w Eurobanku. Warunkiem skorzystanie z takiej stawki jest otwarcie konta oraz zakup pakietu ubezpieczeń (na życie, od utraty pracy, nieruchomości). Standardowa marża – bez pakietu ubezpieczeń – wynosi w naszym przypadku 2,1%. Istnieje możliwość obniżenia stawki nawet poniżej 1,8% w toku indywidualnej decyzji.

Marże minimalnie poniżej 2% dla kredytu w złotych oferuje też BNP Paribas Fortis. Kredytobiorca, który otworzy w banku konto otrzyma stawkę 1,99%. W Banku Pocztowym, kupując pakiet ubezpieczeń można obniżyć marżę do 1,9%, pod warunkiem skorzystania z pakietu ubezpieczeń. Standardowa marża to 2,6%. Stawkę 1,9% można też otrzymać w Pekao pod warunkiem otwarcia konta i zakupu karty kredytowej.

W DnBNord klient, który skorzysta z dodatkowych pakietów (m.in. konto, program regularnego oszczędzania) może obniżyć marżę dla kredytu w euro o 0,4-0,9 pkt. proc., maksymalnie do 1,6% (standardowa stawka wynosi w naszym przykładzie 2,5%).

Przed kryzysem marże dla kredytów w złotych oraz bardzo popularnych wówczas franków szwajcarskich (kredyty w euro były zaciągane rzadko) mieściły się w przedziale 1-1,5%. Można więc przyjąć, że najbardziej atrakcyjne stawki dziś zbliżają się do tych najwyższych sprzed kryzysu. Różnica polega jednak na tym, że dziś skorzystanie z bardzo niskiej marży wymaga zwykle wyboru dodatkowych produktów. 

Najlepsze lokaty terminowe

Według Home Broker Doradcy Finansowi, banki będą dalej stopniowo łagodziły zasady udzielenia kredytów, chociaż tak znaczących i powszechnych obniżek marż, jak w I kwartale nie należy się spodziewać w najbliższych miesiącach. Banki będą ponadto kontynuowały politykę obniżania kosztów kredytu w zamian za wybór dodatkowych klientów. Czasy „bezinteresownego” obniżania marż do bardzo niskich poziomów raczej nie nadejdą przynajmniej w okresie najbliższych dwóch lat.

Przeciętnie na rynku marża kredytu w złotych wynosi obecnie 2,15%, a oprocentowanie – 6,31%. Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu przeciętna marża wynosiła 2,53%. Rata kredytu na 300 tys. zł (30 lat) z oprocentowaniem 6,31% wynosi 1859 zł miesięcznie.

Czytaj też: Rekordowo niski WIBOR

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK