| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Już sześć banków oferuje marże kredytów poniżej 2%

Już sześć banków oferuje marże kredytów poniżej 2%

Wysokość marż kredytów hipotecznych oferowanych przez banki zaczyna powoli zbliżać się do poziomu sprzed kryzysu. Teraz jednak marżę poniżej 2 proc. można uzyskać przy zakupie dodatkowych produktów.

Najniższą marżę dla kredytu w złotych (porównywaliśmy warunki dla kwoty 300 tys. zł, 25-proc. wkładu własnego) proponuje w ramach promocji BZ WBK – 1,35%. Aby zaciągnąć kredyt z taką marżą trzeba otworzyć konto 24 Prestiż lub VIP (minimalne wpływy 2 tys. zł miesięcznie) oraz opłacić podwyższoną prowizję na poziomie 3,5%.
Indywidualna decyzja

Niską marżę, na poziomie 1,8% dla kredytu w złotych, można także otrzymać w Eurobanku. Warunkiem skorzystanie z takiej stawki jest otwarcie konta oraz zakup pakietu ubezpieczeń (na życie, od utraty pracy, nieruchomości). Standardowa marża – bez pakietu ubezpieczeń – wynosi w naszym przypadku 2,1%. Istnieje możliwość obniżenia stawki nawet poniżej 1,8% w toku indywidualnej decyzji.

Marże minimalnie poniżej 2% dla kredytu w złotych oferuje też BNP Paribas Fortis. Kredytobiorca, który otworzy w banku konto otrzyma stawkę 1,99%. W Banku Pocztowym, kupując pakiet ubezpieczeń można obniżyć marżę do 1,9%, pod warunkiem skorzystania z pakietu ubezpieczeń. Standardowa marża to 2,6%. Stawkę 1,9% można też otrzymać w Pekao pod warunkiem otwarcia konta i zakupu karty kredytowej.

W DnBNord klient, który skorzysta z dodatkowych pakietów (m.in. konto, program regularnego oszczędzania) może obniżyć marżę dla kredytu w euro o 0,4-0,9 pkt. proc., maksymalnie do 1,6% (standardowa stawka wynosi w naszym przykładzie 2,5%).

Przed kryzysem marże dla kredytów w złotych oraz bardzo popularnych wówczas franków szwajcarskich (kredyty w euro były zaciągane rzadko) mieściły się w przedziale 1-1,5%. Można więc przyjąć, że najbardziej atrakcyjne stawki dziś zbliżają się do tych najwyższych sprzed kryzysu. Różnica polega jednak na tym, że dziś skorzystanie z bardzo niskiej marży wymaga zwykle wyboru dodatkowych produktów. 

Najlepsze lokaty terminowe

Według Home Broker Doradcy Finansowi, banki będą dalej stopniowo łagodziły zasady udzielenia kredytów, chociaż tak znaczących i powszechnych obniżek marż, jak w I kwartale nie należy się spodziewać w najbliższych miesiącach. Banki będą ponadto kontynuowały politykę obniżania kosztów kredytu w zamian za wybór dodatkowych klientów. Czasy „bezinteresownego” obniżania marż do bardzo niskich poziomów raczej nie nadejdą przynajmniej w okresie najbliższych dwóch lat.

Przeciętnie na rynku marża kredytu w złotych wynosi obecnie 2,15%, a oprocentowanie – 6,31%. Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu przeciętna marża wynosiła 2,53%. Rata kredytu na 300 tys. zł (30 lat) z oprocentowaniem 6,31% wynosi 1859 zł miesięcznie.

Czytaj też: Rekordowo niski WIBOR

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK