| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Rekordowo niski WIBOR

Rekordowo niski WIBOR

Stopa depozytów międzybankowych WIBOR 3M, służący do wyliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadł dziś do najniższego poziomu w historii – 4,05 proc. Niestety, prawie nikt na tym nie skorzysta.

A w każdym razie nie od razu. Większość banków uwzględnia WIBOR z końcówki miesiąca kończącego kwartał, a zatem z ostatnich dni marca. Wczoraj WIBOR wynosił 4,10 proc., zatem oprocentowanie kolejnych rat – płaconych w II kwartale – będzie uwzględniało jeszcze wyższe stawki oprocentowania.

Niemniej spadek WIBORu do rekordowo niskiego poziomu może być dobrą wiadomością, jeśli uda się utrzymać tę tendencję do końca półrocza. Są do tego podstawy, bo perspektywa podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej oddala się. Dziś Ministerstwo Finansów podało, że inflacja w marcu spadła do 2,6 proc. z 3,0 proc. w lutym (to prognoza – oficjalne dane poda GUS). W grupie Getin Noble Bank oczekujemy, że inflacja będzie spadała do końca I półrocza, zatem możliwe jest, że stopy WIBOR utrzymają się na rekordowo niskim poziomie do tego czasu, a być może nawet jeszcze nieznacznie spadną.

Historycznie – to jest w przedkryzysowych czasach – trzymiesięczna stopa WIBOR była wyższa o ok. 20 pkt bazowych od głównej stopy Narodowego Banku Polskiego. Ta wynosi obecnie 3,5 proc., ale mimo wszystko w drugiej połowie roku spodziewana jest jedna podwyżka stóp, zatem wątpliwe, by WIBOR miał obniżyć się aż do 3,70 proc. W naszej opinii raczej pozostanie w okolicach 4 pkt proc., co dla spłacających kredyty hipoteczne oznacza, że jeszcze przez kilka miesięcy (z pewnością przez cały II kwartał, a zapewne także i trzeci) raty złotowych kredytów hipotecznych pozostaną najniższe w historii. Warto w tym momencie nadmienić, że stopy WIBOR utrzymują się na niskim poziomie – poniżej 4,20 proc. już od dziewięciu miesięcy, zatem obecny poziom rat kredytów od dłuższego już czasu należy do niskich (mowa o kredytach już spłacanych).

Do tej pory rekordowo niski poziom trzymiesięcznej stopy WIBOR zanotowano 1 marca 2006 roku. Wynosiła wówczas 4,08 proc.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK