REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekomendacja T, czyli "za rączkę" z kredytobiorcą

Bartosz Michałek
Bartosz Michałek
Ekspert w zakresie finansów osobistych.

REKLAMA

REKLAMA

Słowo "rekomendacja" kojarzy się klientom banków w pierwszej kolejności z literą S. Bo to właśnie Rekomendacja S, pierwotnie wprowadzona w połowie 2006 roku, wskazała bankom nowy tryb wyliczania zdolności kredytowej dla osób zamierzających zaciągnąć hipoteczny kredyt walutowy. Komisja Nadzoru Finansowego chciała w ten sposób ograniczyć akcję kredytową we frankach szwajcarskich. Dzisiaj KNF pracuje nad nowymi zapisami mającymi regulować to zagadnienie. Wszystko pod tytułem: Rekomendacja T.

REKLAMA

W momencie wprowadzania w życie Rekomendacji S udział kredytów walutowych w portfelach banków sięgał 65%. Kolejne miesiące, zgodnie z zamierzeniami nadzoru, przyniosły względny spadek liczby udzielanych pożyczek w walutach. Na koniec 2007 roku stanowiły one już 55% całości zadłużenia Polaków. Jednak kolejne miesiące to powrót popularności kredytów we frankach. W trzecim kwartale 2008 roku udział kredytów walutowych zbliżył się do poziomu sprzed dwóch lat. Z kolei ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku to prawdziwa zapaść sprzedaży kredytów walutowych. Powód? Wlewający się do Polski kryzys finansowy każe ograniczać bankom akcję kredytową, a w szczególności w walutach obcych. A działania podjęte przez banki to właśnie esencja nie wprowadzonych jeszcze nowych regulacji.

REKLAMA

Nowe zapisy mają skłonić banki do lepszego zarządzania ryzkiem kredytowym wobec klientów. Wydając Rekomendację T, Komisja Nadzoru Finansowego chce poprawić skuteczność wydanej w lipcu 2006 roku Rekomendacji S, bo nie spełniła ona do końca swojej roli. Udział kredytów denominowanych w walutach obcych nadal rósł kosztem złotowych. Według danych porównywarki finansowej Comperia.pl, obecnie panuje odmienna tendencja - internauci dużo chętniej wybierają kredyty złotowe.

REKLAMA

Przypomnijmy, Rekomendacja S miała przede wszystkim chronić kredytobiorców przed ryzykiem związanym z zaciąganiem kredytów walutowych. KNF chciała, by banki informowały klientów o ryzyku kursowym. Przy badaniu zdolności kredytowej, wnioskowana kwota kredytu, indeksowana do waluty obcej, miała być podwyższana sztucznie o 20 proc., a rata wyliczana według oprocentowania obowiązującego dla kredytów złotowych.

Rekomendacja T ma na celu uszczelnić sposób wyznaczania podstawy, od której wyliczany jest 20-proc. bufor zalecany w Rekomendacji S. KNF proponuje też założenie dodatkowego buforu bezpieczeństwa na wahania kursu walutowego. Komisja proponuje zwiększenie poziomu zabezpieczenia przy udziale kredytów walutowych - o 10 proc. w przypadku kredytów do 5 lat i 20 proc. dla kredytów powyżej 5 lat. Dla klientów oznaczać to może niższą kwotę kredytu w walucie obcej, konieczność zaangażowania środków własnych w inwestycję mieszkaniową lub konieczność ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia. Nadzór chce też, by banki rzetelnie oceniały zdolność klientów do spłaty rat kredytowych.

Kiedy nowe regulacje wejdą w życie? Prawdopodobnie będzie to druga połowa bieżącego roku. Projekt Rekomendacji T na początku grudnia 2008 roku przesłany został do konsultacji do środowiska bankowego. Teraz będzie przedstawiony stronie rządowej i bankowi centralnemu. Komisja spodziewa się, że - z uwagi na konieczność dostosowania procedur - banki mogą zacząć stosować nowe zalecenia nawet dopiero za kilkanaście miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualna oferta banków

Comperia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA