| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Mniej kredytów walutowych w październiku

Mniej kredytów walutowych w październiku

Według analizy wniosków kredytowych złożonych w bankach przez klientów Open Finance, Polacy coraz chętniej wybierają kredyty w złotych zamiast kredytów denominowanych w walutach obcych.

Wzrost udziału kredytów złotowych w kredytach zaciąganych przez klientów Open Finance okazał się spory. O ile w III kwartale 2008 r. na kredyt w polskiej walucie zdecydowało się jedynie 5 proc. kredytobiorców, to w październiku było już ich 15 proc. Wszystko przez zaostrzenie zasad udzielania kredytów hipotecznych, które odbiło się przede wszystkim na kredytach walutowych.

W przypadku zdecydowanej większości ofert w walucie wymagane jest wniesienie wkładu własnego nawet w wysokości 35 proc. wartości nieruchomości. Dodatkowo, marże kredytów walutowych, w tym we frankach szwajcarskich, znacznie wzrosły i obecnie ich wysokość to średnio 2-2,5 pkt. Oznacza to, że dysproporcja między oprocentowaniem kredytów we frankach (średnio ok. 5,4%) a kredytów złotowych (średnio 8,3%) zmniejszyła się.

Nowe zasady w zakresie udzielania kredytów hipotecznych zaskoczyły kredytobiorców. Zdarzało się czasem, że nowe regulacje objęły również wcześniej złożone wnioski lub nawet wydane decyzje kredytowe. W tej sytuacji dla osób, które dotknęła sytuacja zmiany warunków kredytowania już po wpłaceniu zadatku za nabywaną nieruchomość, rozsądnym wyjściem było wnioskowanie o kredyt złotowy, ponieważ ryzyko kolejnych zmian było w tym przypadku mniejsze.

Ostatnie dane Open Finance pokazują także wzrost wskaźnika LTV dla kredytów w złotych – z 70% w III kwartale do 78% tylko w październiku. Potwierdza to opisywany trend zainteresowania kredytami złotowymi i oznacza, że po tego typu oferty sięgać zaczęły osoby chcące zminimalizować wkład własny (próba zmniejszenia wkładu własnego przy kredytach we frankach stała się w tym czasie bardzo trudna).

Jakie kredyty zaciągali klienci Open Finance w III kwartale 2008 r. i październiku

KREDYTY HIPOTECZNE UDZIELONE ZA POŚREDNICTWEM OPEN FINANCE

podział ze względu na walutę kredytu

podział ze względu na LTV

(stosunek kwoty kredytu do wartości nieruch.)

PLN

CHF

pozostałe

dla kredytów

w PLN

dla kredytów

w CHF

październik 2008 r.*

15%

82%

3%

78%

79,70%

III kwartał 2008 r.**

5%

91%

4%

70%

79,30%

* na podstawie złożonych wniosków, ** na podstawie kredytów przyznanych

Wiele wskazuje na to, że kolejne miesiące przyniosą umocnienie się opisanych tendencji. Oferty kredytów w złotych nadal pozwalają na finansowanie zakupu nieruchomości w 100% przy niewygórowanych zarobkach, ponieważ zdolność kredytowa nie jest liczona tak restrykcyjnie, jak w przypadku kredytów walutowych, podlegających tzw. rekomendacji „S”. Mimo wyższej raty, kredyt w złotych będzie więc rozwiązaniem dla osób o niższych zarobkach, bez oszczędności. Z kolei kredyty we frankach szwajcarskich – tak popularne jeszcze kilka miesięcy temu – w najbliższej przyszłości dostępne będą dla osób zamożniejszych, mogących pozwolić sobie na wniesienie wkładu własnego przynajmniej w wysokości 10% wartości nieruchomości.

Porównaj oferty banków

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK