| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Pożyczka hipoteczna tańsza od innych kredytów

Pożyczka hipoteczna tańsza od innych kredytów

Planujesz zakup samochodu lub inny duży wydatek? Zamiast zwykłego kredytu wybierz pożyczkę hipoteczną. To obecnie jedna z najtańszych form pożyczania pieniędzy na rynku.

Pożyczka hipoteczna to zwykły kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel. Od innych pożyczek różni się zabezpieczeniem, którym jest mieszkanie, dom lub inna nieruchomość. To najlepsze z możliwych zabezpieczeń, dlatego bank skłonny jest pożyczyć pieniądze relatywnie tanio i na długi okres – nawet na 35 lat. Taka pożyczka jest bardzo podobna do kredytów mieszkaniowych, jednak jej oprocentowanie jest ok. 2 pkt proc. wyższe.

Zaciągnięcie pożyczki hipotecznej trawa dłużej niż w wypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Choć wstępne koszty są wyższe, to dzięki niższym odsetkom w większości wypadków pożyczka taka jest tańsza, niż inne typy kredytów.

Najważniejszym kosztem w wypadku pożyczki hipotecznej jest prowizja, która może wynieść nawet do 4 proc. pożyczanej kwoty. Większość banków stosuje jednak znacznie niższe stawki, a w niektóre całkowicie rezygnują z jej pobierania.

Trzeba pamiętać o opłatach związanych ustanowieniem zabezpieczenia hipotecznego. Załóżmy, że chcemy pożyczyć 50 tys. zł. Przyjmujemy, że średnia prowizja w banku wynosi 1,5 proc. W sądzie należy zapłacić 200 zł za wpisanie hipoteki. Dodatkowo trzeba będzie opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 19 zł w przypadku hipoteki kaucyjnej i 0,1 proc. dla hipoteki zwykłej (czyli 50 zł).Bank stosują zamiennie oba typy hipoteki, czasem nawet dwa jednoczenie. W sumie dla pożyczki rzędu 50 tys. zł koszty te wyniosą ok. 1000 zł.

Wpisanie hipoteki do księgi wieczystej może potrwać nawet kilka miesięcy – w tym czasie bank zobowiąże nas do wykupienia przejściowego ubezpieczenia. Z reguły kosztuje ono ok. 1 proc. rocznie. Jeśli więc wpis hipoteki uprawomocni się po trzech miesiącach to przy naszej pożyczce w wysokości 50 tys. zł zapłacimy z tego tytułu ok. 130 zł.

To nie koniec opłat. Bank może zażądać wyceny nieruchomości. W przypadku mieszkania będzie to kosztować ok 400-500 zł, a dla domu nawet ok. 1000 zł. Niektóre banki każą nam ponadto wykupić ubezpieczenie na życie. Zależnie od wieku i sumy ubezpieczenia będzie to kilkaset złotych rocznie. Łącznie więc dla pożyczki w wysokości 50 tys. zł koszty sięgną 2000 – 3000, a więc 4-6 proc. pożyczanej kwoty.

Pomimo kosztów przy zadłużeniu się na kwotę wyższą niż około 15.000 zł pożyczka hipoteczna zawsze okazuje się tańsza niż inne alternatywne typy kredytów np. gotówkowy czy samochodowy. Polacy jednak ciągle rzadko sięgają po ten instrument, a to właśnie pożyczka hipoteczna jest najlepszym sposobem zakupu samochodu na kredyt.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK