| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > W kredytach hipotecznych może przyjść czas na jena

W kredytach hipotecznych może przyjść czas na jena

Frank szwajcarski to wciąż ulubiona waluta Polaków zaciągających kredyt hipoteczny. Pojawił się jednak już pierwszy bank, który udziela kredytów w jenach – walucie taniej dla kredytobiorców, bo w Japonii stopy procentowe są niskie.

Najczęściej poszukiwany kredyt hipoteczny to pożyczka o wartości średnio 200-300 tys. zł, na 25-30 lat (ponad 57 proc. pytań). W drugim kwartale najczęściej Polacy szukali (68 proc. zapytań) kredytów na zakup nieruchomości, rośnie też zainteresowanie kredytem refinansowym (wzrost w ciągu kwartału o 3,35 pkt proc.), który pozwala lepszym kredytem spłacić dawniej zaciągnięty, na gorszych warunkach. Zdaniem Bartosza Michałka, prezesa Comperii.pl, rosnąca cena kredytów sprawi, że udział zapytań o kredyt refinansowy i konsolidacyjny w przyszłości będzie rósł.

Z danych Comperii wynika też, że zmalała w drugim kwartale liczba kredytów na budowę domu, ale to raczej dlatego, że latem dom jest już budowany i nie jest to etap poszukiwania kredytu.

Z danych Comperii.pl wynika, że Polacy poszukują najczęściej kredytów hipotecznych w przedziale 200 – 250 tys. zł., ale wzrosła wysokość przeciętnej poszukiwanej kwoty kredytu i coraz więcej jest kredytów o wyższej wartości. O ile też najpopularniejsze są kredyty hipoteczne na 25 – 30 lat, to spadło zainteresowanie kredytami na ponad 30 lat. Jednak nadal kredytobiorcy preferują kredyty długoterminowe. Popularne pozostaną takie rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć miesięczne obciążenia domowego budżetu, a wiec kredyty o długim okresie spłaty. Stąd rosnąca popularność kredytów we frankach szwajcarskich.

W drugim kwartale tego roku o 8,5 proc. wzrosła liczba zainteresowanych kredytem w CHF, a o 8,7 proc. spadło zainteresowanie kredytami w złotych.

Podobnie jak w I kwartale 2008 roku, wzrost stóp procentowych oraz umacniający się złoty względem innych walut, spowodował relatywny wzrost kosztów kredytu w rodzimej walucie. Dla kredytu wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat, w ciągu ostatnich trzech miesięcy rata wzrosła o 114 zł, czyli o 8,7 proc. Eksperci Comperii.pl prognozują, że już we wrześniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp procentowych. Może to być już ostatnia podwyżka stóp w 2008 roku. Miesięczne raty kredytów złotowych nie powinny więc wzrosnąć do końca roku o więcej niż 20 zł.

Wygrani są ci, którzy już wcześniej zaciągali kredyty we franku szwajcarskim. W II kwartale 2008 r. średnia rata takiego kredytu wyniosła 937,34 zł i była o ponad 38 zł niższa niż w I kwartale bieżącego roku. Od początku roku rata kredytów denominowanych w tej walucie spadła o 3,5 proc.

Raty kredytu w złotych wysokości 200 tys. zł są już wyższe o 515,25 zł w porównaniu z kredytem zaciągniętym we frankach szwajcarskich.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »