| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czym jest spread

Gdy zadłużamy się w walucie obcej np. franku szwajcarski, dolarze czy euro, w momencie wypłaty kredytu i później w momencie płatności każdej raty dokonywane są przeliczenia z waluty obcej na złote i odwrotnie. Spread jest różnica pomiędzy kursem kupna waluty – stosowanym przy wypłaceniu kredytu – a kursem sprzedaży, który jest stosowany przy spłacie rat.

Wielu kredytobiorców nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Nie wiedzą też, że koszt spreadu znacznie podnosi oprocentowani kredytu.

Spread jest standardem w przypadku kredytów mieszkaniowych w walutach obcych. Banki podwyższają faktyczny koszt pożyczki stosując inny kurs przy wypłacie kredytu a inny (wyższy) przy jego spłacie. Tego typu praktykę można zrozumieć w przypadku kantorów walutowych, dla których różnica między jednym a drugim kursem jest jedynym źródłem zysku.

Tymczasem banki, nie dość, że zarabiają na odsetkach stosują niekorzystne przeliczenia kursowe. Im większa różnica między kursem wypłaty kredytu a kursem jego spłaty (tzw. spread) tym gorzej dla klienta. Co ciekawe, w bankach te widełki kursowe bywają trzy razy szersze niż w kantorach.

Decydując się na kredyt walutowy trzeba pamiętać, że spreadu praktycznie nie da się uniknąć. Podnosi on oprocentowanie przeciętnego kredytu hipotecznego o około 0,5 pkt. proc.. Oznacza to, że w przypadku kredytu oprocentowanego na 4 proc., klient będzie płacił raty takie jak w wypadku oprocentowania 4,5 proc.

Spread pomniejsza atrakcyjność kredytów walutowych, poprzez zmniejszenie różnicy w oprocentowaniu pomiędzy kredytem w złotym i franku. Jednak obecnie, gdy ta różnica wynosi 3,5 proc, wpływ spreadu na decyzję o wyborze waluty kredytu pozostaje niewielki. Wpływ ten będzie miał znaczenie, gdy różnica w oprocentowaniu spadnie poniżej 1,5 pkt. proc.

Porównaj kredyty hipoteczne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK