| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Rok 2015 na rynku mieszkaniowym

Rok 2015 na rynku mieszkaniowym

Osoby, które zamierzają w 2015 roku kupić mieszkanie na kredyt, powinny przygotować się na wzrost wymaganego wkładu własnego i na wyższe niż obecnie marże bankowe. Korzystne zmiany szykują się za to w programie „Mieszkanie dla Młodych” – zyskają na nich zwłaszcza rodziny z kilkorgiem dzieci.

Jak przewidują eksperci, w przyszłym roku należy spodziewać się zarówno zmian, które wpłyną pozytywnie na popyt na mieszkania, jak i takich, które utrudnią zakup niektórym klientom. Pewne jest już chociażby to, że od 1 stycznia 2015 r. osoby kupujące mieszkanie na kredyt, będą musiały wnieść znacznie większy wkład własny niż obecnie.

Prognozy dla kredytobiorców

To efekt Rekomendacji S wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Minimalny, wymagany przez banki wkład własny będzie wynosił 10 proc., czyli będzie dwa razy wyższy niż obowiązujący w 2014 r.

Ponadto można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach wzrosną również marże bankowe. – Kredyty hipoteczne są w tym roku wyjątkowo tanie. To, że podrożeją jest więc pewne. Nie wiemy tylko, kiedy dokładnie to nastąpi – mówi Marcin Rogowski z biura nieruchomości HomePlace w Lublinie. – Banki będą w końcu musiały zadbać o swoje zyski i najprawdopodobniej zrobią to podnosząc właśnie marże.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zielone światło dla dużych rodzin

Nie oznacza to jednak, że popyt na mieszkania będzie musiał w najbliższym czasie znacząco zmaleć. – Zainteresowanie mieszkaniami już teraz jest bardzo duże. Biorąc pod uwagę to, że w przyszłym roku osoby posiadające dwoje lub więcej dzieci mają otrzymywać większe dofinansowania z programu „Mieszkanie dla Młodych”, to można się spodziewać, że popyt nawet wzrośnie – mówi Ewa Starownik.

Zmiany te ma wprowadzić nowelizacja do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Jeśli wejdzie w życie, to duże rodziny mogą spodziewać się wymiernych korzyści. Wsparcie dla małżeństw z dwojgiem dzieci wzrośnie z 15 do 20 proc., a rodziny z co najmniej trójką dzieci dostaną dopłaty w wysokości 25 proc.

Na przykładzie naszych inwestycji w Lublinie policzyliśmy, że po zmianie ustawy, rodzina z trojgiem dzieci może otrzymać wsparcie sięgające ponad 60 tys. zł. Tyle może wynieść dofinansowanie w przypadku zakupu dużego lokalu, o powierzchni powyżej 65 mkw., a  przecież właśnie takimi, co najmniej trzypokojowymi mieszkaniami, interesują się duże rodziny – tłumaczy Ewa Starownik.

Wkład własny w programie MDM

Nie wiadomo jednak, czy w przyszłym roku wzrosną też często krytykowane limity cen, w jakich muszą się mieścić mieszkania kupowane w ramach programu „MdM”.  Deweloperzy są jednak na to przygotowani. – Na pewno postaramy się wprowadzić takie promocje na nasze mieszkania, aby przynajmniej niektóre z nich mieściły się w limicie – zapewnia Ewa Starownik.

Podsumowując, można więc powiedzieć, że przyszłoroczne zmiany odczują przede wszystkim osoby korzystające z kredytów hipotecznych. Klienci dysponujący gotówką na zakup mieszkania, nie powinni mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniej oferty dla siebie – ocenia Marcin Rogowski.

Limity dostępu do mieszkań w programie MDM

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK