| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Odwrócona hipoteka – co należy o niej wiedzieć

Odwrócona hipoteka – co należy o niej wiedzieć

Odwrócona hipoteka, czyli inaczej umowa świadczeń dożywotnich lub odwrócony kredyt hipoteczny polega na zawarciu przez właściciela nieruchomości umowy z bankiem o uzyskiwaniu comiesięcznych kwot pieniężnych, w zamian za ustanowienie hipoteki.

Umowy świadczeń dożywotnich w potocznym języku są określane mianem „odwróconej hipoteki”. Nazwa ta jest nieprecyzyjna, ale utrwaliła się i jest powszechnie używana. Trzeba wyjaśniać, że termin „odwrócona hipoteka” funkcjonuje w dwóch znaczeniach. Po pierwsze, używa się go jako skrót pojęcia „odwrócony kredyt hipoteczny”. „Odwrócony kredyt hipoteczny” polega na tym, że właściciele nieruchomości (domów, mieszkań) zawierają z bankiem umowę, na mocy której uzyskują comiesięczną wypłatę (zwaną rentą), linię kredytową albo też jednorazową kwotę pieniędzy, w zamian za ustanowienie na rzecz banku hipoteki na tej nieruchomości. Główną cechą umów o „odwrócony kredyt hipoteczny” jest to, że właściciele nieruchomości, zawierając umowę, nie pozbywają się własności mieszkania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odwrócony kredyt hipoteczny - założenia ustawy

Odwrócony kredyt hipoteczny

Jest to tzw. model kredytowy odwróconej hipoteki. „Odwrócony kredyt hipoteczny”, w przedstawionym rozumieniu, nie jest jeszcze uregulowany w polskim prawie. Jest jednak przygotowany przez Rząd projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym i nadal trwają nad nim prace legislacyjne. Jest zatem nadzieja na objęcie tego ważnego i trudnego zagadnienia szczególną regulacją ustawową. Pomimo braku ustawy o „odwróconym kredycie hipotecznym”, polski rynek znalazł sposób, aby zawierać umowy świadczeń dożywotnich, wykorzystując w tym celu przepisy kodeksu cywilnego, dotyczące umowy dożywocia i umowy renty. Pojawiło się na rynku kilku przedsiębiorców, którzy sięgnęli po rozwiązania dostępne w polskim prawie, tworząc z nich konstrukcje prawne, które mają spełniać funkcję zbliżoną do „odwróconego kredytu hipotecznego”. Z tych przyczyn również te umowy zwykło się określać mianem „odwróconej hipoteki”. Zaakcentować trzeba jednak, że jest podstawowa różnica między nimi, a umowami klasycznego „odwróconego kredytu hipotecznego” – w umowach zawieranych obecnie na polskim rynku konsument przenosi na przedsiębiorcę własność swojej nieruchomości w zamian za dożywotnie świadczenia w pieniądzu, już z chwilą jej zawarcia. Jest to tzw. model sprzedażowy odwróconej hipoteki. Przy komercyjnym zawieraniu umów świadczeń dożywotnich, regulacje kodeksu cywilnego nie zapewniają dostatecznej ochrony konsumentom, w szczególności z uwagi na ryzyko utraty prawa do mieszkania w nieruchomości objętej umową w przypadku objęcia tej nieruchomości egzekucją bądź w przypadku upadłości właściciela zamieszkiwanej przez konsumenta nieruchomości obciążonej służebnością mieszkania bądź użytkowaniem. Pojawił się zatem projekt ustawowego uregulowania umów przeniesienia własności nieruchomości w zamian za dożywotnie świadczenia (jako funkcjonującej niezależnie od regulacji kodeksu cywilnego), w którym umowy te nazwano umowami renty dożywotniej.

Konsumencie pamiętaj, że:

  • obecnie w Polsce nie ma przepisów regulujących „odwrócony kredyt hipoteczny”,
  • aktualnie na polskim rynku działają przedsiębiorcy, oferujący zawieranie umów na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Na podstawie tych umów uzyskuje się dożywotnie, okresowe świadczenia w pieniądzu w zamian za mieszkanie, którego właścicielem staje się ten przedsiębiorca - już z chwilą zawarcia umowy,
  • trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym i rencie dożywotniej.

Renta dożywotnia a odwrócony kredyt hipoteczny

Źródło: Poradnik dla konsumentów zainteresowanych zawarciem umowy świadczeń dożywotnich

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK