| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów hipotecznych – styczeń 2010

Ranking kredytów hipotecznych – styczeń 2010

Trwająca odwilż na rynku kredytów hipotecznych powoduje, że banki liberalizują swoje oferty. Koszty kredytów spadają i - jak zapowiadają bankowcy - będą obniżać się dalej.

Jeśli chodzi o liczbę banków, w których można taki kredyt zaciągnąć, sytuacja staje się coraz bardziej komfortowa. Od tego roku jest ich już 17, po tym jak w styczniu dołączył MultiBank, BGŻ i Allianz. Dla naszego 30-letniego kredytu na 280 tys. zł na 50 metrowe mieszkanie w cenie 350 tys. zł w MultiBanku rata z dopłatami wyniesie 1354 zł, w BGŻ 1286 zł, a w Allianz Banku - 1548 zł. Rata w Allianz Banku jest tak wysoka, ponieważ jako pierwszy postanowił udzielać kredytów z dopłatą wyłącznie w systemie rat malejących. Chce w ten sposób ograniczyć ewentualne ryzyko kłopotów klienta po zakończeniu dopłat do odsetek. W przypadku naszego kredytu, po 8 latach - gdy skończą się dopłaty - rata w Allianz Banku wyniesie 1872 zł, czyli niecałe 20 proc. więcej niż wcześniej. Przy ratach równych zazwyczaj jest to skok o połowę. Do modelu spłat rat malejących, korzystniejszym wyliczaniem zdolności kredytowej zachęca również Lukas Bank.

Kredyt z dopłatami można otrzymać również w: Alior Banku, Banku BPH, Banku Polskiej Spółdzielczości, PKO BP, Pekao, Pekao Banku Hipotecznym, Lukas Banku, Euro Banku, Getin Noble Banku, BZ WBK, Gospodarczym Banku Wielkopolski, Mazowieckim Banku Regionalnym. Kredyt z dopłatami możliwy jest do uzyskania tylko w złotych. Zgodnie z danymi publikowanymi na I kwartał 2010 r., rząd obecnie opłaca połowę odsetek wyliczanych dla stawki 6,2 proc. Program kierowany jest do małżeństw lub osób samotnie wychowujących dziecko pod warunkiem, że nie są właścicielami nieruchomości. Kredytowany jest zakup mieszkania, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw. (dopłaty są tylko dla 50 m. kw.) oraz dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m. kw. (dopłaty są tylko dla 70 m. kw.).

W naszym zestawieniu, w którym porównaliśmy 15 banków (oprócz Gospodarczego Banku Wielkopolski, Mazowieckiego Banku Regionalnego), najniższą ratę dla 30-letniego kredytu na 280 tys. zł przy zakupie 50-metrowego mieszkania za 350 tys. zł zapłaciłby klient Banku Polskiej Spółdzielczości (850 zł). Z banków komercyjnych najkorzystniej kredyt z dofinansowaniem wypada w PKO BP i Lukas Banku, gdzie rata wynosi odpowiednio 1080 zł i 1090 zł. Jedynie o 10 zł więcej – 1100 zł - zażąda Euro Bank. W pierwszej piątce mieści się też (po raz pierwszy w naszym zestawienia ofert kredytowych) Citi Handlowy. Możliwa do uzyskania rata dla omawianego wcześniej kredytu wyniesie tu 1128 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK