| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów hipotecznych – styczeń 2010

Ranking kredytów hipotecznych – styczeń 2010

Trwająca odwilż na rynku kredytów hipotecznych powoduje, że banki liberalizują swoje oferty. Koszty kredytów spadają i - jak zapowiadają bankowcy - będą obniżać się dalej.

  • przystąpienie przez kredytobiorcę do 30-letniego programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego "DB Inwestuj w Przyszłość - Pasja Oszczędzania". Minimalny poziom składki to 110 zł miesięcznie od każdych 100 tys. złotych kredytu, składkę należy opłacać przynajmniej przez 2 lata (przy czym składkę za pierwsze 13 miesięcy należy opłacić z góry).

Dodatkowo marże dla kredytów udzielanych w EUR z przedziałów 0-90% obniżono o 0,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego zestawienia.

Ceny pod koniec stycznia zmienił także Pekao. Coraz bardziej preferuje swoich stałych klientów. Osoby, które mają w banku konto, pożyczkę gotówkową lub kartę kredytową, na max. 90 proc. LTV dostają 2,3 proc. marży odsetkowej. Osoby wyłącznie z kontem mają 2,4 proc. marży, a pozostali 3,6 proc. W górę poszła natomiast prowizja z 1 pkt proc. na 1,49 proc. z wyjątkiem kredytów z programu Rodzina na Swoim.
Więcej uwagi dla ofert kredytów powiązanych z innymi usługami

Standardem niemal stało się już oferowanie kredytów na atrakcyjniejszych warunkach osobom, które zdecydują się na założenie w banku konta i na przelewanie na nie wynagrodzenia, lub/i korzystanie z karty kredytowej, uczestniczenie w programach inwestycyjnych, itp. (widać to w dołączonych tabelach w rubryce warunki dodatkowe). O tym temacie i nowej strategii działania banków w różnych krajach pisaliśmy szerzej w poprzednim raporcie.

Z pewnością zanim klient skusi się na atrakcyjniejszą ofertę kredytu powiązaną z innymi produktami (wdzięcznie nazywaną przez banki z angielska cross-selling), powinien się nad tym głębiej zastanowić. Dobrze jest założyć co się stanie, jeśli sytuacja finansowa się pogorszy i nie będzie można sprostać dodatkowym oczekiwaniom banku. Takie ryzyko dotyczy szczególnie kredytów uzależnionych od uczestnictwa w programach regularnego oszczędzania na minimum kilka lat. Jeśli nagle klienta nie będzie stać na opłacanie oprócz rat składki programu, za przedwczesne zerwanie umowy straci część pieniędzy zaoszczędzonych w ramach programu regularnego oszczędzania, a jednocześnie zostanie mu podwyższony koszt kredytu.

Powszechną praktyką staje się już oczekiwanie przez bank założenia przez klienta konta - nierzadko konkretnego - i przelewanie pewnej kwoty na to konto co miesiąc. Ważna jest wysokość tej comiesięcznej wpłaty, oczekiwanej przez bank w zamian za niższą cenę kredytu. Gdy w grę wchodzą wysokie sumy, co się stanie gdy nagle takiej kwoty nie zarobimy? Do istniejących problemów dojdzie jeszcze wzrost kosztu kredytu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK