| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów mieszkaniowych: Odwilż na rynku kredytów hipotecznych

Ranking kredytów mieszkaniowych: Odwilż na rynku kredytów hipotecznych

Klienci banków coraz bardziej odczuwają poluzowanie polityki kredytowej banków. Banki, jeszcze kilka miesięcy temu niechętne do pożyczania na zakup mieszkań czy domów, z mniejszą rezerwą podchodzą do osób poszukujących pieniędzy na zakup nieruchomości.

Mijający miesiąc przyniósł też dobrą wiadomość zainteresowanym kredytem z dopłatą państwa do odsetek. Grono banków oferujących kredyt w ramach programu Rodzina na Swoim wzrosło już do 15 instytucji. 16 listopada taki kredyt zaproponował Lukas Bank. Umowę z Bankiem Gospodarstwa Domowego, odpowiedzialnym za program RnS, mają podpisaną również: Alior Bank, Bank BPH, Citi Handlowy, PKO BP, Pekao, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Zachodni WBK, DomBank Hipoteczny, Euro Bank, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Mazowiecki Bank Regionalny, Noble Bank, Pekao Bank Hipoteczny.

Jak deklaruje Lukas Bank, jego kredyt z programu z dopłatą w zakresie marż, prowizji i opłat ma identyczne warunki jak standardowy kredyt hipoteczny. Ponadto Lukas zwalnia klientów z prowizji w pierwszych tygodniach od wdrożenia oferty. Zwraca jednocześnie uwagę, że istnieje możliwość uzyskania wyższej zdolności kredytowej niż przy tradycyjnym kredycie hipotecznym w przypadku, gdy klient skorzysta z opcji malejących rat. - Przykładowo dla rodziny z jednym dzieckiem, biorącej kredyt na 30 lat w wysokości 250 000 zł, z oprocentowaniem 6,57 proc., przy wkładzie własnym na poziomie co najmniej 10 proc. i przy skorzystaniu z ubezpieczenia na życie, wysokość dopłat wyniesie w pierwszym roku około 7 700 zł – zachwala kredyt Rodzina na Swoim przedstawiciel Lukas Bank.

Przy okazji warto przypomnieć, że akceptowane do tej pory w programie ceny metra kw. dofinansowywanego mieszkania od przyszłego roku zostaną obniżone. Jak deklarował 6 listopada Piotra Styczeń, wiceminister infrastruktury, w Warszawie zamiast obecnych 7,7 tys. zł za m. kw., od przyszłego roku akceptowana będzie cena ok. 7,1 - 7,2 tys. zł. Obniżki maksymalnej ceny m. kw. mieszkania, które może znaleźć się w programie Rodzina na Swoim, mogą dotknąć też czterech innych aglomeracji – informował Piotr Styczeń. Poza stolicą najwyższe stawki mają obecnie: Bydgoszcz i Toruń – 7 121 zł, Poznań – 7 063 zł, Wrocław – 6 655 zł, Olsztyn – 6 474 zł, Kraków – 6 055 zł, Łódź – 6 043 zł. Minister zapowiedział także, że od połowy przyszłego roku na kilka lat z programu może wypaść rynek wtórny. Do Rodziny na Swoim mają być natomiast dopuszczone osoby samotne. Dopłaty dla nich dotyczyłyby jednak nie 50, lecz np. 30 m. kw. Co najważniejsze, minister oficjalnie zaprzeczył, aby program Rodzina na Swoim miał być zawieszony. Warto więc brać go poważnie pod uwagę przy planowaniu zakupu mieszkania na kredyt. Jeśli oczywiście o kredyt stara się małżeństwo lub osoba samotnie wychowująca dziecko i jeśli nie są właścicielami nieruchomości. Kredytowany jest zakup mieszkania, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw. (dopłaty są tylko dla 50 m. kw.) oraz dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m. kw. (dopłaty są tylko dla 70 m. kw.) Ceny mieszkań czy domów nie mogą być wyższe, niż podane w programie (do wglądu na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK