| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Bardziej dostępne kredyty hipoteczne

Bardziej dostępne kredyty hipoteczne

Reklamy telewizyjne coraz częściej namawiają do zaciągania kredytów hipotecznych. Z punktu widzenia klientów ważniejsze jest jednak, że od początku kwartału dziesięć banków uatrakcyjniło swoją ofertę.

Z ostatniej ankiety, przeprowadzonej wśród banków przez Narodowy Bank Polski wynika, że w trzecim kwartale banki zmniejszyły skalę zaostrzania polityki udzielania kredytów hipotecznych, a w czwartym zamierzają wręcz zacząć ją poluźniać. Jak wynika z przeprowadzonej przez Open Finance analizy, od początku października co najmniej 11 banków zmieniło ofertę kredytów hipotecznych. Zdecydowana większość zmian była korzystna dla klientów. Na rynku mamy zatem delikatną odwilż, ale z ogłaszaniem wielkiego powrotu hipotek radzimy zachować ostrożność.

Z zaobserwowanych przez Open Finance listopadowych zmian, najważniejszą jest poprawa w cennikach należących do Grupy BRE Banku mBanku i MultiBanku, gdzie w promocji Powrót Franka obniżono marże kredytów w euro o 0,5 pkt proc. i dla kwot 150-300 tys. zł wynoszą one teraz 2,9-3,4 proc.

0,5 pkt proc. zmiany oprocentowania to niby niewiele, jednak to realna oszczędność w portfelach kredytobiorców. Promocyjna marża dla kredytu w euro na 250 tys. złotych (przy LTV równym 75 proc.) wynosi obecnie 3,3, co przy trzymiesięcznej stawce LIBOR niższej od 0,7 daje oprocentowanie kredytu na poziomie ok. 4 proc. Uwzględniając 5-proc. spread (taki jest w BRE Banku) i rozkładając płatność na 25 lat, otrzymamy miesięczną ratę równą 1387 zł (przed obniżką marż było 1461 zł). Dla porównania rynkowa średnia dla podobnego kredytu w złotych wynosi 1735 zł, czyli o 25 proc. więcej.

O tyle samo spadły marże w Banku Pekao (w pierwszej połowie października), a o nieco mniej w PKO BP i Polbanku (o 0,3 pkt proc.). Znacznie uatrakcyjnił swoją ofertę BNP Paribas Fortis, w którym spadły marże, a na dodatek przy kredytach o wartości poniżej 500 tys. zł wprowadzono możliwość obniżenia marży o 0,5 lub 1 pkt proc. przy skorzystaniu z ubezpieczenia na życie (odpowiednio na 36 lub 60 m-cy).

kwota/okres kredytu

rata kredytu w PLN

(marża 2,6)

rata kredytu w EUR

(w zł, marża 3,3)

150 tys. zł/20 lat

956 zł

1145 zł

250 tys. zł/25 lat

1387 zł

1735 zł

350 tys. zł/30 lat

1757 zł

2282 zł

Źródło: Open Finance

Cennik zmienił się także w Raiffeisen Banku Polska, w którym maksymalne LTV wzrosło o 10 pkt proc. (do 85 proc.) dla kredytu złotowego i o 5 pkt proc. (do 80 proc.) dla kredytu w euro. Do tego wzrosła dostępność kredytu walutowego – minimalny dochód dla osób ubiegających się o kredyt w euro spadł z 5 do 3 tys. zł netto.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »