| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking Kredytów Mieszkaniowych Gold Finance – wrzesień 2009

Ranking Kredytów Mieszkaniowych Gold Finance – wrzesień 2009

W porównaniu do rankingu opublikowanego przez Gold Finance w sierpniu, na rynku kredytów hipotecznych nie zaszło wiele zmian. Nadal możliwe jest uzyskanie kredytu bez wkładu własnego zarówno w złotówkach, jak i walutach obcych.

Ranking koncentruje się na porównaniu kredytów w euro i CHF oraz na omówieniu najtańszych na rynku kredytów w PLN. Ponadto, przedstawione zostały możliwe warianty uzyskania kredytów dla klientów nie dysponujących wkładem własnym.

Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym coraz częściej zastanawiają się, czy korzystniejszy będzie dla nich kredyt w euro czy w CHF. Wątpliwość jest jak najbardziej zasadna, ponieważ w wiele banków kusi ostatnio klientów różnego rodzaju promocjami w zakresie kredytów w euro. Dotyczą one zwłaszcza prowizji za udzielenie kredytu lub wysokości marży. Czy jednak rzeczywiście bardziej opłacalny jest kredyt w euro? Załóżmy, ze jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania w kwocie 350 tys. zł. Dysponujemy wkładem własnym w wysokości 70 tys. zł. Interesuje nas kredyt w kwocie 280 tys. zł.

Okazuje się, że na rynku dostępnych jest kilka interesujących ofert kredytów w euro i CHF. W ogólnym porównaniu ich pod kątem oprocentowanie kredytu w poszczególnych bankach, korzystniej wypada jednak kredyt w CHF. Przy założonych przez nas parametrach kredytu możemy liczyć na oprocentowanie w CHF w przedziale 3,95% - 4,40%. Te same założenia w przypadku kredytu w euro dadzą nam oprocentowanie w przedziale 4,08 - 4,83% w zależności od banku. Należy jednak podkreślić, że w niektórych bankach m.in. Deutsche Bank i Nordea, różnice pomiędzy kredytem w CHF i euro są bardzo niewielkie. Co więcej, rata kredytu w euro wypada nieco korzystniej niż w CHF, ze względu na to, że banki te stosują niższy spread walutowy dla euro niż dla CHF. W niektórych bankach obowiązują dodatkowo promocje w zakresie prowizji za udzielenie kredytu w euro np. w Dnb Nord prowizja wynosi 0%. Z punktu widzenia klientów bardziej stabilną walutą wydaje się frank szwajcarski. Należy jednak pamiętać, że kredyt w tej walucie jest trudniej dostępny na rynku, chociażby ze względu na stawiane przez banki wymagania odnośnie zdolności kredytowej. Rozpatrując natomiast kredyt w euro należy mieć na uwadze fakt, że w perspektywie kilku lat będziemy wstępować do strefy euro i będzie to nasza narodowa waluta. Tak więc, przy wyborze kredytu będą decydować również tego rodzaju czynniki.

Wielu klientów z różnych przyczyn preferuje kredyt w PLN zamiast w CHF czy Euro. Wynika to z obawy przed wahaniem kursu walut, a także ze zdecydowanie łagodniejszego badania zdolności kredytowej przez banki w przypadku polskiej waluty. Gdzie obecnie można uzyskać najtańszy kredyt złotówkowy? Załóżmy, że kupujemy mieszkanie za 300 tys. zł i interesuje nas kredyt w kwocie 240 tys. zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK