| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów hipotecznych czerwiec 2009 r.

Ranking kredytów hipotecznych czerwiec 2009 r.

Środki masowego przekazu zalewają nas informacjami o trudnościach w uzyskaniu jakiegokolwiek kredytu mieszkaniowego. Można odnaleźć wiele opinii świadczących o tym, że banki bardzo zaostrzyły wymagania wobec potencjalnych klientów m.in. domagając się znaczącego wkładu własnego czy żądając wysokiego poziomu zarobków.

Informacje dopływające z mediów potrafią zdezorientować i zaniepokoić każdego klienta, który nosi się z zamiarem zakupu mieszkania lub budowy własnego domu. W wielu przypadkach są to jednak stwierdzenia mało konkretne i nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu rzeczy. Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w Polsce, po okresie burzliwych zmian, ustabilizowała się. Obecnie oferta banków jest bardzo zróżnicowana i skierowana do określonych grup klientów. Przejawem tego jest szeroki wachlarz kredytów mieszkaniowych, budowlanych, czy konsolidacyjnych dostępnych na rynku, przeznaczonych dla osób z różnym poziomem dochodów.

Wiele osób zainteresowanych uzyskaniem kredytu zadaje sobie pytanie, czy możliwe jest obecnie uzyskanie kredytu we frankach szwajcarskich*.

Okazuje się, że jest to możliwe. Obecnie tego typu kredyt można uzyskać w kilku bankach: Deutsche Bank, mBank, Multibank, Nordea, Polbank, GE Money i PKO BP. Oferta tych banków nie jest oczywiście jednolita. Podstawowe różnice dotyczą wysokości oprocentowania, wkładu własnego wymaganego od klientów, prowizji od udzielenia kredytu, czy też maksymalnego okresu kredytowania. Ilustruje to tabela 1 w załączniku.

Jednym z najważniejszych parametrów kredytu hipotecznego, który określa stopień jego atrakcyjności, jest oprocentowanie. Oprocentowanie każdego kredytu hipotecznego składa się z dwóch podstawowych elementów: marży banku (jest ona niezmienna podczas całego okresu kredytowania) oraz stopy referencyjnej właściwej dla danego rodzaju waluty. Oprocentowanie kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich kształtuje się obecnie, w zależności od banku i parametrów kredytu, w przedziale od 3,4% do 9,56%.

Reasumując, można obecnie uzyskać na rynku kredyt we frankach szwajcarskich, ale jego szczegółowe parametry uzależnione są od wielu czynników: wartości zakupywanej nieruchomości, deklarowanego wkładu własnego, wysokości uzyskiwanego dochodu czy też okresu kredytowania.

Kolejne pytanie nasuwające się osobom zainteresowanym zakupem własnego mieszkania, dotyczy możliwości uzyskania kredytu bez wkładu własnego. Załóżmy,
że chcielibyśmy uzyskać kredyt na zakup mieszkania w kwocie 250 tys. złotych i nie dysponujemy żadnym wkładem własnym. Okres kredytowania, który nas interesuje, to 30 lat. Czy możemy obecnie uzyskać na rynku taki kredyt, a jeżeli tak, to na jakich warunkach?

Kredyty na 100% wartości zakupywanej nieruchomości są obecnie dostępne na rynku, i to nie tylko w złotówkach. W trzech bankach można uzyskać taki kredyt we frankach szwajcarskich i EURO, mianowicie w Deutsche Banku, mBanku i Multibanku. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę, że w mBanku i Multibanku możemy również wnioskować o kredyt w USD.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK