| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Coraz trudniej o kredyt hipoteczny

Coraz trudniej o kredyt hipoteczny

Zaledwie garstka banków oferuje jeszcze kredyty we frankach szwajcarskich. Rosną z kolei marże za kredyt w polskiej walucie. Coraz popularniejszego kredytu w programie Rodzina na Swoim również nie ominęły podwyżki. Kogo jeszcze stać na mieszkanie?

Potencjalny kredytobiorca ma przed sobą ciężką decyzję. Może zaryzykować z kredytem walutowym przy słabej i wciąż niestablinej złotówce i liczyć na niższe marże niż za kredyt w rodzimej walucie. Sytuacja nie wyglada jednak dobrze. O franku szwajcarskim można już zapomnieć, banki wyraźnie dały nam do zrozumienia, ze wycofują się z tej waluty. Najpierw było ograniczenie LTV, później większe marże, a ostatecznie wycofanie kredytów z ofert. Pozostał kredyt w złotówkach, jednak marże nieubłaganie rosną, a przewidywanego końca podwyżek wciąż nie widać.

Decydując się na kredyt w obcej walucie musimy liczyć się z ryzykiem związanym z rynkiem walut. Wszyscy pamiętamy jak skończył puplarny kredyt we frankach i jaki strach malował się w oczach kredytobiorców, gdy kurs szwajcarskiej waluty sięgał granicy 3 zł. Trudno zaufać kredytom w dolarach. Amerykańska gospodarka boryka się z ogromnymi problemami, co powoduje wysoką niestabilność waluty. Nie widać również wielkiego zainteresowania europejską walutą. Polacy szukają swojej szansy w kredytach w złotówkach. Niestety rosną zarówno marże, jak i odpowiedzialny za wzrost rat WIBOR. Z początkiem czerwca marże podniósł DnB Nord i Nordea Bank.

Bank

Prowizja

Rata

RSSO

Lukas Bank

2 proc.

1 583,46 zł

6,94 proc.

Millennium Bank

0 proc.

1 599,95 zł

7,18 proc.

Deutsche Bank

3 proc.

1 616,51 zł

7,26 proc.

DnB Nord

0 proc.

1 666,62 zł

7,28 proc.

Nordea Bank

2 proc.

1 633,14 zł

7,28 proc.

Źródło: porównywarka Comperia.pl

Rosnąca popularność kredytu z rządową dopłatą i coraz większe górne limity cenowe dostępnych mieszkań zachęciły kredytobiorców do wnioskowania o zakwalifikowanie do programu Rodzina na swoim. Dopłata od Skarbu Państwa a marża kredytu to jednak dwa zupełnie różne wskaźniki. Banki dosyć szybko zreflektowały się nad dostępnością i warunkami nowego produktu. Różnica w marżach pomiędzy marcem a majem bieżącego roku powinna dać kredytobiorcom do myślenia. Większe banki, posiadajace w swojej ofercie kredyt z rządową dopłatą podniosły marże, a niektóre podają do wiadomości tylko marżę minimalną z zastrzeżeniem, ze każdy kredyt ustalany jest indywidualnie.

Bank

Marża w marcu 2009

Marżu w maju 2009

Bank Pocztowy

1,3 pkt. proc.

Od 1,9 pkt. proc.

PKO BP

1,5 pkt proc.

Ustalane indywidualnie

Pekao SA

Od 2 pkt. proc.

Od 2,6 pkt. proc.

Źródło: banki

Kredytobiorcom nie pozostaje nic innego jak czekać na zmianę polityki banków i spadek stopy WIBOR. Analitycy przewidują poprawę na ostatni kwartał tego roku. Trudno jednak zachować optymizm patrząc na sytuację z perspektywy ubiegającego się o kredyt.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »