| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Trudniej o kredyt hipoteczny

Trudniej o kredyt hipoteczny

Maj był kolejnym miesiącem stabilizacji na rynku kredytów hipotecznych. Dotyczy to marż, oprocentowania oraz wymaganego wkładu własnego. Pogorszyły się natomiast warunki w zakresie możliwej do uzyskania kwoty kredytu, zwłaszcza w przypadku singli.

Kredyt w walutach obcych jest udzielany osobom uzyskującym dochody w tych walutach lub posiadającym w Banku BPH aktywa w tych walutach, co najmniej w wysokości kwoty wnioskowanego kredytu, oraz Klientom segmentu Platinum w Banku BPH.

Niekorzystną informacją jest natomiast zmniejszenie maksymalnej zdolności. Gdyby chodziło tylko o kredyty w złotych można byłoby wysnuć wniosek, że jest to efekt wzrostu stopy WIBOR. Ponieważ jednak podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku kredytów w euro i we frankach, których oprocentowania nie zmieniło się istotnie, można założyć, że banki zaostrzyły warunki obliczania zdolności. Spadek zdolności dotyczy w największym stopniu kredytów walutowych oraz singli.

W naszym zestawieniu przyjmujemy, że o kredyt stara się osoba o dochodach 3,5 tys. zł netto. Zaciągając kredyt w euro może liczyć przeciętnie na 192 tys. zł wobec 230 tys. zł w maju, a zaciągając kredyt we frankach na 183 tys. zł wobec 228 tys. zł w maju. W przypadku kredytów w złotych spadek jest stosunkowo nieduży, do 239 tys. zł z 263 tys. zł przed miesiącem.

Dla porównania, 4-osobowa rodzina o dochodach 3,5 tys. zł netto może otrzymać dziś kredyt w złotych na sumę 208 tys. zł, zbliżoną do maja.

źródło Raport Szybko.pl i Expandera

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK