| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Europoseł nie dostanie kredytu

Europoseł nie dostanie kredytu

Najprawdopodobniej żaden bank w standardowej ofercie nie udzieli kredytu mieszkaniowego europosłowi w oparciu wynagrodzenie wynikające z wykonywanie mandatu – wskazują dane Expandera. Szkoda, bo gdyby dochody brutto w wysokości ponad 7,6 tys. euro miesięcznie były przez banki uwzględniane do wyliczenia zdolności, europarlamentarzysta mógłby dostać nawet 3 mln zł kredytu na zakup mieszkania!

Z okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego Expander sprawdził, na jaki kredyt mieszkaniowy może liczyć europoseł, którego miesięczne wynagrodzenie z PE wynosi 5,96 tys. euro netto, czyli ok. 26 tys. zł. Przypomnijmy, że po wygaśnięciu mandatu europosłowie maja prawo do odprawy przejściowej w wysokości otrzymywanego wynagrodzenia przez okres maksymalnie dwóch lat. Przysługują im ponadto diety, zwrot kosztów związanych z wykonywaniem mandatu, np. podróży. Otrzymują również ponad 4 tys. euro miesięcznie na prowadzenie biur. Europarlamnetarysta ma również prawo do emerytury po ukończeniu 63. roku życia. Emerytura wynosi 3,5% wynagrodzenia podstawowego za każdy rok sprawowania mandatu. Prawo do emerytury istnieje niezależnie od innych emerytur.

Mimo wysokich dochodów oraz 5-letniej gwarancji zatrudnienia (tyle trwa kadencja PE) banki nie chcą uwzględnić wynagrodzenia z PE do wyliczenia zdolności kredytowej europosła. Z informacji doradców Expandera wynika, że zdecydowanie nie zrobią tego GE Money Bank, Millennium, Deutsche Bank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Fortis Bank czy Lukas Bank. O indywidualnym trybie rozpatrywania takich przypadków informują Polbank czy BOŚ.

Dlaczego? Problemem jest brak ciągłości pracy w charakterze europosła, wynikający przede wszystkim z tego, że jest to funkcja sprawowana z wyboru. Nie ma pewności, że po pięciu latach europarlamentarzysta zostanie wybrany na kolejną kadencję. Co ciekawe w przypadku standardowej umowy o pracę na czas określony, wystarczy zwykle, aby umowa nie wygasała wcześniej niż przed upływem sześciu miesięcy od dnia złożenia winsoku o kredyt. Banki wymagają jednak, aby umowa u tego samego pracodawcy była zwarta przynajmniej trzy miesiące wcześniej. Zakładają, że nawet w przypadku wygaśnięcia umowy w czasie spłaty kredytu, kredytobiorca będzie dążył do tego, aby zawrzeć kolejną.

Poza tym bardzo wysokie dochody, ale takie, które w ocenie banku nie są stabilne, nie są zwykle brane pod uwagę do wyliczenia zdolności. Dlatego, jeżeli europoseł obecnie pracuje w innym charakterze i otrzymuje wynagrodzenie, a także w ocenie banku jest duże prawdopodobieństwo, że powróci do wykonywania tej pracy po zakończeniu mandatu, ma pewne szanse na kredyt. Pomocna może być też informacja o dożywotniej emeryturze. Generalnie jednak widać zaostrzenie polityki banków w zakresie kredytowania europosłów. Z doświadczenia doradców Expandera wynika, że w 2007 r. kredytu europoslom były gotowe udzielić GE Money Bank i Millennium Bank.

Jaka kwota kredytu byłaby możliwa, gdyby banki akceptowały wynagrodzenie z PE? Do jej oszacowania posłużyliśmy się wyłącznie podstawowym wynagrodzeniem (bez diet i dodatków). Założyliśmy, że europoseł jest singlem i chce zaciągnąć kredyt na 30 lat. W bankach, które wyliczają zdolność w sposób najbardziej zbliżony do średniej na rynku, europoseł dostałby ok. 2 mln zł kredytu w złotych. Taka kwota wystarczyłaby np. na zakup apartamentu o powierzchni 91 m. kw. na Woli Justowskiej w Krakowie. W przypadku kredytu w euro zdolność wyniosłaby ok. 3 mln zł. Za taka sumę można kupić np. dom (312 m. kw.) w warszawskim Wilanowie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK