REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa na czas określony a kredyt hipoteczny

Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
kredyt hipoteczny
kredyt hipoteczny
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deutsche Bank, Pekao SA, PKO BP – w tych trzech bankach osoby zatrudnione w oparciu na umowę o pracę na czas określony teoretycznie mają największe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego wynika z analizy procedur przeprowadzonej przez Dom Kredytowy Notus. Umowa o pracę na czas określony daje możliwość uzyskania kredytu niemalże w każdym banku. Jednak dodatkowe wymagania, jakie stawiają poszczególne banki są bardzo zróżnicowane i często trudne do spełnienia przez potencjalnych kredytobiorców.

W ostatnich miesiącach widać tendencję do niewielkiego zaostrzenia polityki banków w zakresie akceptowania umów na czas określony. Mimo dokładniejszego weryfikowania dotychczasowego zatrudnienia uzyskania kredytu przez osobę zatrudnioną w tej formie jest ciągle możliwe.

REKLAMA

REKLAMA

Ponad osiem miesięcy temu osoby z umową na czas określony miały największe szanse na przyznanie kredytu w bankach BGŻ, Deutsche Bank i Nordea. Jak wynika z naszej analizy, obecnie nastąpiła zmiana na pozycji lidera i to właśnie Deutsche Bank zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu, w którym decydującymi są kryteria proceduralne. Na podium znalazły się również banki Pekao SA i PKO BP, które to mocno awansowały w zestawieniu w porównaniu ze styczniem tego roku i wyprzedziły m.in. Getin Noble Bank, mBank / Multibank, Bank Millennium.

Ranking proceduralny Domu Kredytowego Notus porządkuje banki pod kątem wymogów formalnych wobec kredytobiorców. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę na czas określony ważne są okresy, od jakiego dana umowa musi obowiązywać oraz czas, przez jaki jeszcze obowiązuje. Za każdy z tych elementów zostały przydzielone punkty od 1 do 4. Najwyższą liczbę punktów dany bank mógł uzyskać w przypadku, gdy w danym zakresie instytucja ma najłagodniejsze dla klienta kryteria. Ostateczna ocena punktowa to średnia ważona z dwóch ocenianych elementów, gdzie dla okresu dotychczasowego zatrudniania zastosowano wagę 0,30, a dla czasu obowiązywania umowy „w przód” wagę 0,70.

Zobacz: Którym kredytobiorcom pomogła RPP?

Zestawienie: Wymogi formalne przy kredycie hipotecznym dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas określony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bank

Od kiedy obowiązuje umowa

Na ile jeszcze jest umowa zawarta

Dodatkowe kryteria

Suma

Deutsche Bank

6

indywidualnie

3,7

Pekao SA

6

indywidualnie

3,7

PKO BP

Nie może to być pierwsza umowa

Muszą istnieć przesłanki do przedłużenia umowy

Jeśli umowa obowiązuje od min. 6 m-cy i na min. 3 lata wprzód to jest traktowana, jako czas nieokreślony

3,7

Getin Noble Bank

3

6

Wymagany staż minimum 6 m-cy

3,3

mBank / Multibank

3

6

3,3

Bank Millennium

3

6

Wymagany staż minimum 6 m-cy

3,3

BGŻ

6

6

3

Bank Pocztowy

6

6

3

BPH

6

6

3

Credit Agricole

6

6

Wymagany staż minimum 18 m-cy

3

BZ WBK

3

12

2,6

Alior Bank

6

12

2,3

BOŚ

6

12

2,3

Eurobank

6

12

Wymagany staż minimum 12 m-cy

2,3

ING

6

12

2,3

Raiffeisen Bank

6

24

Wymagany staż minimum 12 m-cy

1,6

Opracowanie: Dom Kredytowy Notus na podstawie aktualnej oferty banków.

Zobacz: Rekomendacja S - więcej czasu na odkładanie na wkład własny

Określone wymagania w umowie na czas określony

REKLAMA

W przypadku zatrudnienia na czas określony w pierwszej kolejności bank ocenia dwa najistotniejsze elementy umowy. Po pierwsze, od kiedy pracujemy u obecnego pracodawcy oraz na jak długi czas zawartą mamy jeszcze umowę. Czasami banki sprawdzają, którą z kolei jest aktualnie obowiązująca umowa oraz czy możemy udokumentować dłuższy staż pracy. Jak można się domyślać, żaden bank nie zaakceptuje sytuacji, gdy pracujemy dopiero od kilku dni, bowiem minimalny wymagany okres zatrudnienia to 3 miesiące. Jednak nawet w przypadku spełnienia tego wymogu Bank Millennium czy Getin Noble Bank będą wymagały udokumentowania minimum 6 miesięcznego stażu pracy. Weryfikacja łącznego stażu pracy jest tym elementem oferty, który coraz więcej banków sprawdza. Nie wystarczy tylko zatrudnienie u obecnego pracodawcy, ale wymagany jest także dłuższy staż. Można powiedzieć, że osoba, która dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową i nie może wykazać się wcześniejszym zatrudnieniem może mieć problem z uzyskaniem kredytu.

Kolejnym elementem podlegającym ocenie jest długość obowiązywania umowy. Oczywistym jest, że nikt nie udzieli kredytu w sytuacji, gdy umowa wygasa jutro, czy nawet w ciągu kilku najbliższych tygodni. Niemal standardem jest minimum 6 miesięcy dalszego obowiązywania aktualnej umowy. Jednak od tej zasady są wyjątki. W Deutsche Banku czy Pekao SA termin ten jest oceniany indywidualnie, co nie zawsze będzie oznaczać łatwiejszą drogę do uzyskania kredytu. W ocenie banku muszą istnieć przesłanki do dalszego kontynuowania zatrudnienia potencjalnego kredytobiorcy. Zatem niezbędne będzie przedstawienie dokumentów (np. listy intencyjnego od pracodawcy), z których będzie wynikało z dużym prawdopodobieństwem, że umowa będzie kontynuowana na niezmienionych warunkach finansowych.

Warto także zwrócić uwagę na nieco inne traktowanie umowy na czas określony i nieokreślony w kontekście liczenia zdolności kredytowej. Wiele banków mimo uzyskiwania dochodów w tej samej wysokości inaczej policzy zdolność i maksymalną kwotę kredytu. Przykładowo, w Pekao SA osoba zarabiająca 3000 netto na umowie na czas nieokreślony może liczyć na kredyt w wysokości około 300 tysięcy złotych. Jednak przy tym samym dochodzie, ale na umowie czasowej dostępna kwota spada do około 230 tysięcy złotych. Potwierdza to, że banki zdecydowanie ostrożniej oceniają ryzyko udzielenia kredytu w przypadku kredytobiorców, którzy nie mają stałej umowy. Taka ocena wynika z ostrożnej oceny perspektyw w naszej gospodarce.

Zobacz: Najlepszy kredyt na budowę domu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA