REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możliwości sfinansowania zakupu działki rekreacyjnej z kredytu hipotecznego.

 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Kamil Szlachcic
Analityk Kredytowy Salomon Finance
Działka rekreacyjna za kredyt hipoteczny
Działka rekreacyjna za kredyt hipoteczny
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup działki rekreacyjnej nad jeziorem, morzem lub w górach stał się w ostatnich latach dość popularny, zarówno ze względów wypoczynkowych, jak również inwestycyjnych. Ceny działek w najatrakcyjniejszych miejscach Polski szybko rosną, zachęcając tym samych do zainwestowania.

Jeżeli nie dysponujemy środkami pieniężnymi na zakup działki, jednym z rozwiązań jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jednakże większość banków nie uznaje działki rekreacyjnej za korzystne zabezpieczenie kredytu, co powoduje, że uzyskanie takiego kredytu nie jest najprostsze. Spośród czołowych banków działających na rynku polskim wyłącznie w czterech bankach uzyskamy bez większych ograniczeń kredyt na zakup działki rekreacyjnej – BGŻ, BOŚ, Banku Pocztowym oraz Credit Agricole. Tylko w pierwszym z nich uzyskamy takie same warunki cenowe i parametry kredytu jak przy zakupie lokalu mieszkalnego – w Banku Pocztowym musimy posiadać wkład własny na poziomie min. 30% a w pozostałych bankach min. 20%. Dodatkowo w przypadku Credit Agricole uzyskamy kredyt maksymalnie na okres 25 lat, natomiast w Banku Pocztowym na okres 15 lat.

REKLAMA

Zobacz: Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2012

REKLAMA

Potwierdzając charakter budowlany naszej działki w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni, Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego lub w Decyzji o warunkach zabudowy oraz mając zapisany budowlany charakter działki, dodatkowo będziemy mogli sfinansować jej zakup w Banku Millennium, nawet do 100% ceny transakcyjnej. Podobnie sytuacja wygląda w Kredyt Banku, gdzie musimy wykazać, że nasza działka jest pod zabudowę mieszkalną.

Ważnym aspektem jest czy kupujemy pustą działkę, czy razem z działką kupujemy już gotowy domek letniskowy. W przypadku drugiego wariantu wachlarz banków będących w stanie zaoferować kredyt hipoteczny znacznie wzrasta. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na charakter domku letniskowego, gdyż większość banków ogranicza się wyłącznie do finansowania domku całorocznego. Sytuacja komplikuje się również, jeżeli chcemy sfinansować zakup działki rekreacyjnej i budowę domku letniskowego, ponieważ spora część banków skredytuje wyłącznie zakup już gotowego domu.

Zobacz: Ranking kredytów hipotecznych – grudzień 2012

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tych banków należą: Bank Handlowy, Alior Bank, Eurobank, ING, Kredyt Bank, Pekao SA, PKO BP. Możemy natomiast omijać BNP Paribas, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Noble Bank, mBank, Multibank, Nordea Bank, Raiffeisen Polbank, gdzie działka rekreacyjna nie jest akceptowaną formą zabezpieczenia kredytu hipotecznego.

REKLAMA

Posiadając inne nieruchomości (najlepiej lokal mieszkalny lub dom), na których możemy ustanowić hipotekę, jawi się szansa na uzyskanie kredytu w wymienionych wyżej bankach, jednak nie zawsze na warunkach kredytu mieszkaniowego; przykład: w banku BZ WBK nie ma wśród celów kredytu zakupu działki rekreacyjnej, stąd też jedynym rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna na cel dowolny, co niestety jest już droższym produktem, niż kredyt mieszkaniowy.

Podsumowując, zakup działki rekreacyjnej może na pierwszy rzut oka wydawać się bardzo atrakcyjną inwestycją. Zanim jednak podejmiemy jakąkolwiek decyzję powinniśmy dokładnie zweryfikować nasze możliwości finansowania tej transakcji, mając na uwadze, że banki mogą nie podzielać naszego entuzjazmu co do całej inwestycji.

Zobacz serwis: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA