| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > WIBOR wreszcie spada

WIBOR wreszcie spada

Są szanse, że w najbliższym czasie zarówno spłacanie kredytu, jak i jego zaciągnięcie będzie łatwiejsze. To skutek spadku stopy WIBOR, który już miał miejsce i powinien być kontynuowany w następnych miesiącach. Bardziej liberalne mają być też wymagania nadzoru dotyczące obliczania zdolności kredytowej. Przeciętna rodzina będzie mogła więc kupić o jeden pokój więcej.

Więcej swobody w udzielaniu kredytów?

Liczby te mogą być jeszcze większe, jeśli w ślad za obniżkami stóp banku centralnego, Komisja Nadzoru Finansowego zliberalizowałby zasady udzielenia kredytów. Andrzej Jakubiak, szef KNF, zapowiedział, że zniesione miałyby być zapisy rekomendacji, które wyznaczają górny limit relacji raty kredytowej (i innych zobowiązań na rzecz banków) do dochodu. Dziś wynosi on 50% dla zarabiających maksymalnie średnią krajową i 65% dla zarabiających więcej. W przypadku kredytów walutowych limit jest jeszcze ostrzejszy, bo wynosi 42% bez względu na wysokość dochodów.

W przypadku kredytu w złotych i osoby zarabiającej średnią krajową (przyjęliśmy kwotę 2607 zł netto), która nie ma innych zobowiązań, rata stanowiąca połowę dochody ogranicza zdolność do 195 tys. zł. Taka suma – o ile kredytobiorca nie dysponuje wkładem własnym - nie pozwoliłaby na zakup 50-metrowego mieszkania w programie „Rodzina na swoim” (a tu już ceny mieszkań są mocno ograniczone limitami) w takich miastach, jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Gdynia czy Katowice.

Katarzyna Siwek, Home Broker

Paweł Kołtun, Lion’s House

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK