REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki coraz rzadziej finansują zakup mieszkania

Finanse na mieszkanie/fot.Fotolia
Finanse na mieszkanie/fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz mniej banków udziela kredytów hipotecznych. Bank DnB Nord wycofał się z takiej oferty dla klientów detalicznych, a o kredytach walutowych możemy tylko pomarzyć. Bank Definitywnie pożegnał je bank Nordea.

Zgodnie z nową strategią, ogłoszoną na początku maja, DnB Nord wycofał się z obsługi klientów detalicznych. Zeszły tydzień był ostatnim, w którym bank przyjmował wnioski o kredyt hipoteczny składane przez te grupę klientów. Nadal obsługuje wcześniej udzielone kredyty, wciąż mają też na nie szanse kredytobiorcy, którzy złożyli wnioski do końca zeszłego tygodnia.

REKLAMA

DNB Nord wycofywał się stopniowo

Sama decyzja DnB Nord nie ma większego znaczenia dla rynku kredytów mieszkaniowych ponieważ bank ten już od pewnego czasu wycofywał się z udzielania takich kredytów. Z końcem ub.r. zrezygnował z oferty finansowania w euro, a kredyty w złotych, które pozostawił sobie jeszcze przez pół roku były niezbyt atrakcyjne pod względem cenowym. W zestawieniu Home Brokera za zeszły miesiąc, kredytobiorcom chcącym się zadłużyć na 300 tys. zł i posiadających 25% wkładu własnego, DnB Nord zaproponował marżę na poziomie 2,6% choć jeszcze w październiku oferował stawkę 1% (aktualna średnia na rynku to 1,3%). W październiku bank miał też jeszcze bardzo atrakcyjne warunki kredytowania w euro. Przy wykupie pakietu ubezpieczeń proponował obniżkę marży do 1,2% nie pobierając przy tym prowizji za udzielnie kredytu. Nie zmienia to jednak faktu, że DnB Nord oceniany był przez doradców Home Brokera jako instytucja mająca jeden z najwolniejszych na rynku procesów udzielania kredytów mieszkaniowych.

Zobacz: Ranking kredytów hipotecznych

Siedem banków zrezygnowało z euro

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu z kredytów mieszkaniowych – ale tylko tych w walucie – ostatecznie wycofał się też bank Nordea, który znacznie ograniczył ofertę takiego finansowania w marcu b.r. przyjmował wnioski tylko od klientów zarabiających co najmniej 15 tys. zł netto (na gospodarstwo domowe). Od jesieni ub. r., z kredytów walutowych wycofało się już siedem banków, poza dwoma wcześniej wymienionymi jeszcze: PKO BP, Kredyt Bank, BOŚ, Credit Agricole i BNP Paribas (miał w ofercie kredyt 2-walutowy: złoty plus euro). W efekcie tych zmian między październikiem, a czerwcem średnia marża podskoczyła z 1,95% do 3,9%, czyli o prawie 2 pkt. proc. Sytuację tę częściowo wymusił nadzór bankowy wprowadzając kolejne rekomendacje ograniczające dostępność kredytów walutowych.

W tej chwili taki kredyt (dokładnie finansowanie w euro) można jeszcze dostać w Deutsche Banku, BZ WBK, Alior Banku, mBanku i MultiBanku, Getin Noble Banku, Polbanku i Raiffeisen Banku. Obok wysokich marż, które mogą zniechęcać do takiego kredytu, banki stawiają kredytobiorcom wysokie wymagania dotyczące dochodów oraz wkładu własnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na szczęście ograniczeniu oferty w euro towarzyszyło w ostatnich miesiącach ulepszanie tej w złotych. Przeciętna marża nie zmieniła się jednak istotnie, dziś wynosi 1,2%, a w październiku ub. r. była na poziomie 1,25%. Banki gotowe są jednak zejść z marżą nawet poniżej 1%, jeśli klient wykupi dodatkowe produkty.

Zobacz: Do którego banku iść po kredyt hipoteczny

Katarzyna Siwek, Magdalena Piórkowska
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA