| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Renta dożywotnia a odwrócony kredyt hipoteczny

Renta dożywotnia a odwrócony kredyt hipoteczny

Nadużycia, związane z odwróconymi kredytami hipotecznymi, sprawiły, że tematem zainteresowało się Ministerstwo Gospodarki. MG chce, żeby ustawa, regulująca odwrócone kredyty hipoteczne zawierała odrębne przepisy, dotyczące renty dożywotniej i przeniesienia praw własności do nieruchomości. Istnieją bowiem tzw. fundusze hipoteczne, które wzorują się na umowach dożywocia i zarabiają na quasi odwróconych kredytach hipotecznych.

Najważniejszym założeniem pomysłów MG jest jednak zabezpieczenie praw klientów. Ma to zapewnić m.in. szereg obowiązków informacyjnych, nakładanych przez świadczeniodawców (chodzi m.in. o uświadomienie klientom utraty własności nieruchomości, zapewnienie ich o możliwości odstąpienia od umowy oraz poinformowanie o przewidywanej wysokości świadczeń. Nowością stanie się obowiązek podpisania umowy przedwstępnej (nie musi mieć formy aktu notarialnego) na co najmniej 30 dni przed podpisaniem umowy przyrzeczonej. Zasada ta powinna dać klientom czas do namysłu oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo podjęcia pochopnych decyzji.

Ochrona spadkobiercy

Spadkobiercy mają po śmierci świadczeniobiorcy otrzymać wyrównanie, wynikające z różnicy pomiędzy aktualną wartością nieruchomości a sumą zwaloryzowanych dotychczas, wypłaconych świadczeń, powiększonych o marże i koszty administracyjne. Ustawa prawdopodobnie zagwarantuje zamieszczenie dokładnych zasad wyliczania tego wyrównania w umowie. Wynika to z zasady, że zysk firmy powinien opierać się na comiesięcznej marży, a nie liczeniu na szybki zgon klienta i sprzedaż zwolnionej nieruchomości.

Jeśli chodzi o prawo do zamieszkiwania w zbytym już mieszkaniu, to ma je zapewnić zmiana w ustawie o księgach wieczystych - wpisanie świadczeniobiorcy do hipoteki zagwarantowałoby mu otrzymywanie świadczeń i zabezpieczenie wierzytelności.

Polecamy serwis: Inwestycje

Propozycje MG, dotyczące uregulowania renty dożywotniej, mają być rozpatrzone na posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów 23 lutego br. Gdyby wszystkie pomysły zostały wprowadzone w życie, doszłoby zapewne do rewolucji na rynku. Aktualnie jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe instytucje, oferujące quasi-odwróconą hipotekę. Narzucenie na nie wymagań i nadzoru KNF z pewnością mocno utemperowałoby te zapędy.

Najistotniejsze jednak jest zabezpieczenie interesów klientów. W dotychczas opublikowanych przez MG materiałach brakuje natomiast informacji, czy nowe zasady miałyby obowiązywać także podpisane umowy, szczególnie chodzi tu o obowiązek wypłaty wyrównania spadkobiercom. Dlatego nie wiadomo, czy ustawa rozwiąże problem osób, które już mają do czynienia z odwróconym kredytem hipotecznym.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK