| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Kredyt hipoteczny a kurs euro – vademecum kredytobiorcy

Kredyt hipoteczny a kurs euro – vademecum kredytobiorcy

Jak zarobić na kredycie hipotecznym? Eksperci finansowi wytropili kilka banków, które obchodzą się łagodnie z kredytami hipotecznymi w euro i są skłonne dać ekstra gotówkę ich posiadaczom. Sekret tkwi w tym, kiedy następuje wypłata kredytu hipotecznego.

Ale to nie wszystko. W umowie nie może być zapisu, że w przypadku wzrostu kursu waluty dana instytucja wypłaci kredytobiorcy tylko określoną kwotę w złotych.

Eksperci sprawdzili, jak poszczególne banki, udzielające kredytów w euro, regulują te kwestie. Z wypłatami nadwyżki mogą zetknąć się klienci BZ WBK, PKO BP, Credit Agricole (dawniej Lukas Bank) i BNP Paribas Bank (w tej ostatniej instytucji dotyczy to części walutowej kredytu dwuwalutowego).

Deutsche Bank wypłaca nadwyżkę, ale nie trafia ona do kredytobiorcy, tylko na specjalne konto, które służy do wcześniejszej spłaty kredytu. Wszystkie wymienione banki przyjmują do wypłaty kurs z dnia uruchomienia kredytu hipotecznego. W ich przypadku opłacalne może być więc opóźnienie wypłaty kredytu o kilka dni.

Polecamy serwis: Kursy walut

Kiedy zdolność kredytowa jest zbyt niska...

W tych samym bankach sytuacja zmienia się na niekorzyść klienta, gdy między datą zawarcia umowy kredytowej (czy ewentualnie złożenia wniosku o kredyt) a dniem wypłaty kurs euro spadnie. Wówczas pojawia się problem, że wypłacona kwota może być za mała i klient będzie musiał pokryć brakującą sumę z własnej kieszeni.

Analogicznie, jak we wcześniej podanym wariancie z osłabieniem kursu złotego, może to być suma kilkunastu tysięcy złotych. Rozwiązaniem w takim przypadku niekiedy okazuje się aneksowanie umowy i podniesienie kwoty w euro. O ile kredytobiorca nie wykorzystał w pełni swojej zdolności kredytowej – sprawa powinna zostać załatwiona dosyć szybko, np. w ciągu 7 dni.

Gorzej, jeśli kredytobiorca wykorzystał zdolność w całości; wówczas bank może analizować sytuację klienta ponownie i zażądać dostarczenia dodatkowych dokumentów. W takim przypadku kredytobiorcy grozi poważny problem, zwłaszcza jeśli termin zapłaty został określony w akcie notarialnym bez zapasu.

W skrajnym przypadku bank odmówi podniesienia kwoty kredytu i zażąda, aby kredytobiorca udowodnił, że jest w stanie dopłacić brakującą kwotę. A bez tego ani rusz i kredytowaniu hipoteki możemy zapomnieć.

Zaleta kredytów indeksowanych

Ryzyka kursowego, związanego z samą wypłatą, nie ma w przypadku, gdy kurs walutowy służy tylko do przeliczenia kwoty kredytu, która w umowie ustalona została w złotych (czyli w przypadku kredytów indeksowanych). Takich kredytów hipotecznych udzielają: BOŚ, DnB Nord, Getin Noble Bank, Kredyt Bank, mBank, MultiBank, Nordea, Alior i Polbank.

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z walutowym kredytem hipotecznym można zarobić nawet 19 tys. zł. Fot. Fotolia
Z walutowym kredytem hipotecznym można zarobić nawet 19 tys. zł. Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK