| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Co zrobić z kredytem we franku?

Co zrobić z kredytem we franku?

Trzy lata temu blisko 80 proc. kredytów hipotecznych Polaków zaciąganych było we franku szwajcarskim. Obecnie zadłużenie w CHF skurczyło się do ok. 6 proc. Jak obniżyć wysokość raty? Eksperci udzielają kilku praktycznych porad jak walczyć z wysokim kursem franka.

Niedawno po raz kolejny przekonaliśmy się, że na sytuację polskich kredytobiorców wpływ mają wydarzenia, dziejące się poza granicami kraju – w tym konkretnym przypadku problemy Grecji i USA przełożyły się m.in. na osłabienie się złotego względem franka szwajcarskiego. Wzrost kursu szwajcarskiej waluty był przez wiele dni tematem przewodnim w mediach.

Co zatem mają zrobić osoby, spłacające kredyty hipoteczne, udzielone w CHF? Przede wszystkim powinny zachować spokój, nie poddawać się panice i spłacać dalej raty. Trzeba pamiętać, że podpisując umowę kredytu, związaliśmy się z bankiem „na dobre i na złe”, na 20, 30 lub więcej lat. Przez tak długi czas gospodarka światowa zaliczy co najmniej kilka wzlotów i upadków, na które niestety nie mamy i raczej mieć nie będziemy wpływu. Możemy jednak – przynajmniej częściowo – zmienić wysokość spłacanych przez nas rat. Co należy zrobić, żeby zmniejszyć wartość zobowiązań?

Spłaty raty kredytowej możemy dokonać bezpośrednio w walucie. Poniżej znajdują się dwa krótkie przepisy na to, jak dokonać tego szybko i ekonomicznie: 

• Po otrzymaniu od banku informacji o wysokości raty, należy kupić w kantorze tyle franków, ile potrzebujemy na zapłacenie raty, a następnie wpłacić je w kasie, w oddziale banku, na swój rachunek kredytowy.
• Załóż rachunek walutowy, z którego będą spłacane raty kredytu. Niektóre banki, oprócz „zwykłych” rachunków walutowych, oferują walutowe rachunki oszczędnościowe. Korzystanie z nich ma też tę zaletę, że są one oprocentowane (w wysokości ok. 1 proc. w skali roku). Możemy zatem kupować więcej franków niż potrzebujemy na zapłacenie aktualnej raty kredytu, a pozostająca na rachunku różnica zawsze przyniesie nieco odsetek.

Porównaj kredyty mieszkaniowe w różnych walutach - nie przepłacaj co miesiąc!

Jeżeli rata naszego kredytu wynosi np. 250 CHF, a kurs sprzedaży franka (na podstawie którego bank przelicza naszą ratę na złote) – 3,70 zł, to nasze konto zostanie uszczuplone o 925 zł. Jeżeli natomiast znajdziemy kantor, w którym kupimy franka za 3,55 zł, to na operacji tej zaoszczędzimy 37,5 zł. Może nie jest to duża kwota, ale w ciągu roku zostanie nam w kieszeni kilkaset złotych, a co ważniejsze – będziemy mieli wpływ na to, ile zapłacimy za franka.

Klientom, zainteresowanym spłatą kredytu bezpośrednio w walucie, „na rękę” poszli kilka dni temu posłowie. Sejm uchwalił bowiem zmiany w prawie bankowym i w ustawie o kredycie konsumenckim. Projekt czeka teraz akceptację Senatu i podpis prezydenta.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przewalutowanie zazwyczaj jest mało opłacalne w przypadku kredytów we franku.
Przewalutowanie zazwyczaj jest mało opłacalne w przypadku kredytów we franku.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK