| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Co zrobić z kredytem we franku?

Co zrobić z kredytem we franku?

Trzy lata temu blisko 80 proc. kredytów hipotecznych Polaków zaciąganych było we franku szwajcarskim. Obecnie zadłużenie w CHF skurczyło się do ok. 6 proc. Jak obniżyć wysokość raty? Eksperci udzielają kilku praktycznych porad jak walczyć z wysokim kursem franka.

Jakie udogodnienia dla osób, spłacających kredyty, niesie ze sobą nowe prawo? Przede wszystkim banki nie będą mogły pobierać opłat za: spłatę rat kredytu bezpośrednio w walucie, za wpłacanie gotówki w kasie banku czy za prowadzenie rachunku walutowego.

Czego robić na pewno nie powinniśmy? Korzystać z najłatwiejszego – przynajmniej na pierwszy rzut oka – rozwiązania, czyli przewalutowania. W przypadku wysokiego kursu franka operacja ta jest mało opłacalna. Dlaczego? Załóżmy, że nasze zadłużenie wynosi 100 000 CHF, a kurs kupna szwajcarskiej waluty w banku – 3,60 zł. Po przewalutowaniu zadłużenie, wyrażone w złotych, będzie opiewać na 360 000 zł. Czy to dużo? Jeżeli nasz kredyt wzięliśmy w lipcu 2008 r., kiedy kurs franka wynosił 2,10 zł, to odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, gdyż przy kursie franka na poziomie 3,6 zł. to samo zadłużenie w CHF wynosi obecnie 360 tys. zł. czyli o 71% więcej niż w lipcu 2008 r.

Interesuje Cię kredyt hipoteczny? Frank czy złotówka? Sprawdź co się bardziej opłaca!

Ponadto za wybór innej waluty, w większości przypadków, bank pobierze od nas prowizję, a po zmianie waluty kredytu na złote oprocentowanie będzie ustalane na podstawie WIBORU. Przyjmując, że marża kredytu w CHF wynosiła 2 punkty procentowe, a bank po zmianie waluty zgodzi się na utrzymanie jej wysokości, oprocentowanie kredytu wzrośnie z 2,24 proc. do 6,76 proc., a więc ponad trzykrotnie…

Obniżając koszty comiesięcznej raty, można „ulżyć sobie” tak, aby żyć dalej z kredytem i uczynić go bardziej znośnym. Jeżeli do chwili całkowitej spłaty pozostało jeszcze trochę czasu, warto pomyśleć o oszczędzaniu na spreadzie i kursie szwajcarskiej waluty. Tym, którzy zamiast czytać tekst, wolą porównania, proponujemy krótką kalkulację kosztów. Sposoby na radzenie sobie z kredytem we franku nie tylko istnieją, ale i przynoszą korzyści.

Eksperci TotalMoney.pl

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przewalutowanie zazwyczaj jest mało opłacalne w przypadku kredytów we franku.
Przewalutowanie zazwyczaj jest mało opłacalne w przypadku kredytów we franku.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK