| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Co zrobić z kredytem we franku?

Co zrobić z kredytem we franku?

Trzy lata temu blisko 80 proc. kredytów hipotecznych Polaków zaciąganych było we franku szwajcarskim. Obecnie zadłużenie w CHF skurczyło się do ok. 6 proc. Jak obniżyć wysokość raty? Eksperci udzielają kilku praktycznych porad jak walczyć z wysokim kursem franka.

Jakie udogodnienia dla osób, spłacających kredyty, niesie ze sobą nowe prawo? Przede wszystkim banki nie będą mogły pobierać opłat za: spłatę rat kredytu bezpośrednio w walucie, za wpłacanie gotówki w kasie banku czy za prowadzenie rachunku walutowego.

Czego robić na pewno nie powinniśmy? Korzystać z najłatwiejszego – przynajmniej na pierwszy rzut oka – rozwiązania, czyli przewalutowania. W przypadku wysokiego kursu franka operacja ta jest mało opłacalna. Dlaczego? Załóżmy, że nasze zadłużenie wynosi 100 000 CHF, a kurs kupna szwajcarskiej waluty w banku – 3,60 zł. Po przewalutowaniu zadłużenie, wyrażone w złotych, będzie opiewać na 360 000 zł. Czy to dużo? Jeżeli nasz kredyt wzięliśmy w lipcu 2008 r., kiedy kurs franka wynosił 2,10 zł, to odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, gdyż przy kursie franka na poziomie 3,6 zł. to samo zadłużenie w CHF wynosi obecnie 360 tys. zł. czyli o 71% więcej niż w lipcu 2008 r.

Interesuje Cię kredyt hipoteczny? Frank czy złotówka? Sprawdź co się bardziej opłaca!

Ponadto za wybór innej waluty, w większości przypadków, bank pobierze od nas prowizję, a po zmianie waluty kredytu na złote oprocentowanie będzie ustalane na podstawie WIBORU. Przyjmując, że marża kredytu w CHF wynosiła 2 punkty procentowe, a bank po zmianie waluty zgodzi się na utrzymanie jej wysokości, oprocentowanie kredytu wzrośnie z 2,24 proc. do 6,76 proc., a więc ponad trzykrotnie…

Obniżając koszty comiesięcznej raty, można „ulżyć sobie” tak, aby żyć dalej z kredytem i uczynić go bardziej znośnym. Jeżeli do chwili całkowitej spłaty pozostało jeszcze trochę czasu, warto pomyśleć o oszczędzaniu na spreadzie i kursie szwajcarskiej waluty. Tym, którzy zamiast czytać tekst, wolą porównania, proponujemy krótką kalkulację kosztów. Sposoby na radzenie sobie z kredytem we franku nie tylko istnieją, ale i przynoszą korzyści.

Eksperci TotalMoney.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK