| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Dlaczego podwyżki stóp procentowych ograniczają wysokość kredytów walutowych?

Dlaczego podwyżki stóp procentowych ograniczają wysokość kredytów walutowych?

W ciągu pierwszego półrocza 2011 r. RPP czterokrotnie podniosła stopy procentowe w Polsce. Zdaniem ekspertów banki obniżały marże, aby zminimalizować skutki wprowadzonych zmian. Dlaczego instytucje finansowe nie mogą dłużej asekurować się w ten sposób?

W lipcu znacznie spadła maksymalna zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny z dochodem 5 tys. zł netto, która chciałaby zaciągnąć dług na 30 lat. Dziś może ona pożyczyć w rodzimej walucie 402 tys. zł, czyli o 17 tys. zł mniej niż przed miesiącem. W przypadku kredytów we wspólnej walucie spadek ten jest mniejszy, ale i kwota – znacznie niższa. Dziś przeciętna rodzina może liczyć na kredyt w wysokości 349 tys. zł, czyli o 3 tys. zł niższy niż przed miesiącem.

Spadek zdolności kredytowej jest pokłosiem podwyżek stóp procentowych, realizowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Od początku roku dochodziło do nich już czterokrotnie, a kolejne zmiany nie są wykluczone. Od stycznia wzrost osiągnął 1 pp. – zwiększając się z poziomu 3,5% do 4,5%. W tym samym czasie zdolność kredytowa modelowej rodziny, zadłużającej się w polskiej walucie, spadła z 428 do 402 tys. zł. Spadek wartości potencjalnego długu na poziomie 6% jest więc znacznie mniejszy niż podwyżka stóp procentowych, stanowiąca przeszło jedną czwartą wysokości stóp (zmiana z 3,5% do 4,5%).

Dowiedz się także: Czy w ciąży jest trudniej o kredyt?

Dane za ostatnich kilkanaście miesięcy pokazują także, że zdolność kredytowa modelowej rodziny, która wybrałaby wspólną walutę, podlegała podobnym trendom co dług, zaciągnięty w rodzimej walucie. Wytłumaczenie tego zjawiska leży w zapisach „Rekomendacji S”. Zgodnie z nimi, aby otrzymać kredyt w zagranicznej walucie, należy dysponować zdolnością kredytową w złotych dla kwoty wyższej o 20%. W efekcie RPP ma wpływ nie tylko na rynek kredytów zlotowych, ale i denominowanych w zagranicznych walutach. W styczniu modelowa rodzina mogła pożyczyć 373 tys. zł, wybierając kredyt w euro. W lipcu kwota ta stopniała do 349 tys. zł, czyli o niewiele ponad 6%. Procentowy spadek mediany maksymalnej zdolności kredytowej trzyosobowej rodziny z dochodem 5 tys. zł netto w euro i złotówkach był więc prawie identyczny.

Polecamy serwis: Inwestycje

Czemu jednak zmiany poziomu stóp procentowych zachodzą znacznie szybciej niż w przypadku mediany maksymalnej zdolności kredytowej? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w malejących marżach kredytu hipotecznego. Banki, obniżając ten stały składnik oprocentowania długu, asekurowały podwyżki stóp procentowych, realizowane przez RPP. Zdaje się jednak, że lipcowy wynik na poziomie 1,2% marży w kredytach złotowych będzie już trudny do pokonania. Dalszy wzrost stóp procentowych może więc mieć znacznie większy wpływ na możliwość zadłużania się rodaków niż miało to miejsce do tej pory.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK