| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Dlaczego małżeństwo jest opłacalne dla kredytobiorców?

Dlaczego małżeństwo jest opłacalne dla kredytobiorców?

Dlaczego warto wziąć ślub? Eksperci przypominają, że nie tylko „miłość aż po grób” motywuje do zawarcia małżeństwa. Istnieją również bardziej prozaiczne powody, takie jak podwyższenie swojej zdolności kredytowej.

Czy żona i mąż są winni po 150 tys. zł, jeśli na zakup mieszkania pożyczyli 300 tys. zł? Bynajmniej. W Biurze Informacji Kredytowej oboje obciążeni są kwotą 300 tys. zł – to może stanowić problem przy ubieganiu się o kolejne pożyczki.

Polecamy serwis: Kursy walut

Co ciekawe, rodzina – w porównaniu ze stanem kawalerskim lub panieńskim – lepiej prezentuje się również ze statystycznego punktu widzenia. Biuro Informacji Kredytowej, oceniając ryzyko kredytowe, porównuje profil klienta, stworzony na podstawie informacji z profilem podobnych osób, które już otrzymały kredyt. To przypomina nieco zasadę odpowiedzialności zbiorowej, zgodnie z mottem „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. A statystyki wyraźnie mówią, że to właśnie single częściej mają problemy z terminowym spłacaniem zobowiązań. Jak widać, stan cywilny może mieć pewien wpływ na naszą zdolność kredytową, choć nie jest to czynnik kluczowy.

Na koniec warto wymienić najważniejszy, z perspektywy ubiegania się o kredyt hipoteczny, plus instytucji małżeństwa. Chodzi mianowicie o program dopłat rządowych, „Rodzina na Swoim”. To jeden z czynników, odpowiedzialnych za to, że młodzi ludzie skłaniają się do składania wizyt w urzędach stanu cywilnego i kościołach. Cel tych „odwiedzin” jest wiadomy, a perspektywa udogodnień finansowych, związanych ze spłaceniem kredytu, pełni funkcję skutecznego katalizatora decyzji o wstąpieniu w związek małżeński.

Jeśli tylko spełnia się określone warunki – a małżeństwo to podstawowa idea „Rodziny na Swoim” – warto skorzystać z faktu, że Państwo chce przez 8 lat dokładać się (nawet w 50 proc.) do raty naszego kredytu mieszkaniowego. W perspektywie kilkunastu miesięcy rzeczony program ma wygasnąć, zatem dziś „zalegalizowanie” związku dwojga osób płci przeciwnej, to – oceniając z perspektywy ekonomicznej – pomysł wart zrealizowania.

Mikołaj Fidziński

Polecamy artykuły

Ekspert:

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Chęć skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Rodzina na Swoim” wielu ludzi motywuje do ożenku.
Chęć skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Rodzina na Swoim” wielu ludzi motywuje do ożenku.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK