| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > W którym banku opłaca się wziąć kredyt z dopłatą w ramach „Rodziny na Swoim”?

W którym banku opłaca się wziąć kredyt z dopłatą w ramach „Rodziny na Swoim”?

Zdaniem ekspertów finansowych kredyt „Rodzina na Swoim” najbardziej opłaca się zaciągnąć w BNP Paribas Fortis, DB PBC, Citi Handlowym, PKO BP i Banku Pocztowym. Czy warto skorzystać z ofert jednej z powyższych instytucji? Za kilka tygodni nie będzie już możliwości uzyskania pożyczki na mieszkanie na starych zasadach.

Marża kredytowa w Pekao wynosi 1,59 pp. i nie ma tu konieczności opłacania prowizji ani ubezpieczeń. Z kolei PKO BP oferuje kredyt z marżą niższą, bo – 1,41 pp., ale pod warunkiem, że klient co miesiąc będzie oszczędzał 200 zł. W przeciwnym razie marża idzie w górę do 1,61 pp. Bank oczekuje też wykupienia ubezpieczenia od utraty pracy na cztery lata w wysokości 3,25 pp. wartości kredytu.

Na dalszych miejscach znajduje się propozycja Eurobanku, gdzie marża 1,26 pp. jest atrakcyjna, lecz gorzej niż w wyprzedzających ją ofertach wypadają koszty ubezpieczeń. To ubezpieczenia powiększają istotnie koszty, np. kredytu w Alior Banku, gdzie marża wynosi jedynie 1,15 p.p.

W kategorii kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości, czyli w naszym przypadku na 30 lat i 300 tys. zł, najatrakcyjniejszy kredyt zaproponuje BNP Paribas Fortis. Stanie się tak m. in. dlatego, że bank nie pogarsza warunków oferty ze względu na wzrost relacji wartości kredytu do ceny nieruchomości. Druga pozycja, tak samo jak w zestawieniu na 90 proc. LtV również przypadnie DB PBC, choć marża idzie w tym przypadku w górę z min. 1,3 pp. dla 90 proc. LtV do min. 1,4 pp. Trzecie miejsce przypadło PKO BP i Bankowi Pocztowemu. Pocztowy trzy miesiące temu był zwycięzcą rankingu kredytów z dopłatami, zarówno w kategorii 90, jak i 100 proc. LtV. Ten ostatni poprawił warunki oferty, ale nie tak bardzo jak konkurenci. Na całość nieruchomości udzieli kredytu z dopłatami do odsetek, przy marży 1,6 pp., poprosi przy tym o składkę ubezpieczeniową w wysokości 2,5 proc. wartości kredytu. Natomiast PKO BP sprzeda kredyt z marżą 1,44 pp., jeśli klient będzie oszczędzał co miesiąc min. 200 zł. W przeciwnym razie bank podniesie marżę o 0,2 pp. Trzeba też wnieść opłaty za ubezpieczenia na cztery lata w wysokości 3,25 proc. wartości kredytu. Oba banki zgodzą się na udzielenie dodatkowej pożyczki hipotecznej na wykończenie mieszkania, na co nie pójdzie ani BNP Paribas, ani DB PBC. Tuż za podium wśród kredytujących całość nieruchomości znalazł się Getin Noble Bank, a na piątym miejscu – Eurobank.

Przy ocenie kredytu wzięto pod uwagę głównie wysokość rat, zarówno w czasie pierwszych ośmiu lat, gdy rząd dopłaca około połowę odsetek kredytu, jak i tych, które trzeba będzie spłacać później, ale także marżę. Uwzględniono też wysokość prowizji i różnego rodzaju ubezpieczeń, obowiązek zaangażowania się w programy inwestycyjne oraz koszty ubezpieczenia do czasu wpisu do hipoteki na okres pół roku, jak również wydatki na ubezpieczenie brakującego wkładu, czego zazwyczaj w toku negocjacji o kredyt nie omawiamy się. Punkty można było też zarobić za wyższą od konkurentów zdolność kredytową na wypadek, gdyby o kredycie z dopłatami zamarzyli klienci o niższych dochodach niż przykładowe 5 tys. zł. Oceniano także skłonność banków do pożyczenia dodatkowych pieniędzy osobom, które nie mają oszczędności i biorą kredyt na całe mieszkanie, ale chcą także zadłużyć się na ewentualny remont czy opłaty około kredytowe i transakcyjne. Nie bez znaczenia dla klientów pozostaje możliwość skredytowania wpłaconego wcześniej zadatku. A na taki ruch nie każdy bank jest gotowy. Nie wzięto natomiast pod uwagę wielkości sprzedaży kredytów z dopłatami do odsetek. Warto wiedzieć, że liderami sprzedaży są: PKO BP, Pekao i Getin Noble Bank oraz Millennium. Z rozmachem kredytów w ramach RnS udzielają także: BGŻ, Lukas Bank i Bank Pocztowy.

Halina Kochalska, Open Finance

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK