| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Jakie zmiany zaszły na rynku kredytów hipotecznych i jak zmieniły się ceny ofertowe mieszkań w styczniu 2011?

Jakie zmiany zaszły na rynku kredytów hipotecznych i jak zmieniły się ceny ofertowe mieszkań w styczniu 2011?

W styczniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych, co odbiło się również na stawce WIBOR, która poszła w górę z 3,95% do 4,09%. Jednocześnie marże kredytowe w większości banków pozostały bez zmian. Czy wiesz, ile wyniosła mediana marż kredytów w złotych? Eksperci porównali wysokość marż w poszczególnych bankach.

Mediana marż kredytów w złotych plasowała się na poziomie 1,6%, a przeciętne oprocentowanie nieznacznie wzrosło z 5,54% do 5,58%. Wzrost WIBOR-u wystarczył jednak, aby zmienić czołówkę banków, oferujących najniższe oprocentowanie. Obecnie są to ING Bank Śląski, Euro Bank i HSBC.

Należy zaznaczyć, że styczeń przyniósł kilka zmian w wysokości marż kredytów w złotych. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, mimo wszystko królowały obniżki. Wprowadziły je Pekao Bank Hipoteczny (o 1 pp.), BGŻ (o 0,3 pp.) oraz Polbank (o 0,2 pp.). W tym pierwszym banku marża spadła aż o 1 pp. (z 2,5% do 1,5%). Warto pamiętać o tym, że tak duża zmiana wynika z tego, że wcześniej, czyli w grudniu, marża wzrosła z 1,75% do 2,5%, aby teraz ponownie spaść. W porównaniu z tamtym miesiącem spadek wynosi więc zaledwie 0,25 pp. Na podwyższenie marży zdecydował się tylko Alior Bank (o 0,3 pp.).

Nieliczne zmiany pojawiły się również w przypadku kredytów w euro. Polbank i Deutsche Bank obniżyły marże o 0,3 pp. Dzięki temu ten ostatni wskoczył na drugą pozycję pod względem oprocentowania. Liderem cały czas pozostaje DnB Nord, w którym wynosi ono tylko 2,6%. Podobnie jak w przypadku kredytów w złotych, podwyżkę marży wprowadził tylko jeden bank – Alior (o 0,6 pp.). Przeciętna marża pozostała jednak na tym samym poziomie – 2,36%.

Dowiedz się także: Jak dużą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne w Europie?

Sytuacja na rynku nieruchomości w styczniu nie rozwinęła się po myśli sprzedających. Wprawdzie podjęto decyzję o ograniczeniu programu Rodzina na Swoim do mieszkań z rynku pierwotnego, nie wpłynęło to jednak na taki wzrost popytu na rynku wtórnym, który skutkowałby wzrostem cen. Co więcej, w niemal wszystkich lokalizacjach średnie ceny ofertowe są niższe niż w grudniu 2010.

Polecamy serwis: Lokaty

W styczniu 2011 średnie ceny ofertowe w 15 polskich miastach były niższe o 0,9% niż w grudniu 2010. Z tendencji spadkowej wyłamały się jedynie: Szczecin, Toruń i Katowice.

W największym stopniu, o 3,3% w ciągu miesiąca, spadła średnia cena ofertowa w Białymstoku, o 2,4% w Łodzi, o 1,9% w Gdańsku. Warty odnotowania jest również fakt, iż w 6 miastach aktualne ceny ofertowe są niższe niż przed rokiem. Największa różnica dotyczy Olsztyna, gdzie styczniowa cena jest niższa o 6,9%, w porównaniu ze styczniem 2010. W Katowicach metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym jest o 2,5% tańszy, w Szczecinie o 2,2%, w Sopocie 1,1%, a w Toruniu o 0,4%.

Ponieważ o zmianach w programie Rodzina na Rwoim dowiedzieliśmy się w połowie stycznia, można nadal liczyć na większą liczbę zainteresowanych kupnem mieszkań z rynku wtórnego w lutym i marcu. Jednak zwiększony popyt nie powinien spowodować wzrostu cen ofertowych. 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK