| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Po ilu miesiącach samozatrudnienia można dostać kredyt hipoteczny?

Po ilu miesiącach samozatrudnienia można dostać kredyt hipoteczny?

Banki traktują osoby samozatrudnione na podobnych zasadach co te, które mają podpisaną umowę o pracę. W niektórych przypadkach prywatni przedsiębiorcy mogą dostać kredyt na mieszkanie już po trzech miesiącach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W trzech instytucjach ich zdolność kredytowa przewyższa maksymalną wysokość kredytu, przysługującą pracownikom o tych samych dochodach.

Polecamy serwis: Budżet domowy

2 lata pracy to minimum dla 12 banków

Z 21 badanych instytucji aż 10 wymaga jednak, aby firma była prowadzona przynajmniej przez dwa lata. Najbardziej restrykcyjny jest tu Deutsche Bank PBC. W instytucji tej samozatrudniony może ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania dopiero po 30 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej.

Większy kredyt walutowy dla firmy w trzech bankach

W większości banków osoba z umową o pracę i samo zatrudniona mogą liczyć na identyczną kwotę kredytu pod warunkiem, że zarabiają tyle samo. Istnieje jednak 5 instytucji ,różnicujących ofertę dla pracowników i przedsiębiorców. Przy tych samych dochodach, opiewających na 5 tys. zł netto, właściciel firmy dostanie w rodzimej walucie większy kredyt na 30 lat w BNP Paribas Fortis, Kredyt Banku i Polbanku. Różnice w kwotach są znaczne, bo wahają się od 33 do 40 tys. zł. Maksymalna kwota kredytu w tych bankach wynosi odpowiednio 438, 514,4 i 514 tys. zł.

Niższy kredyt dla firmy w dwóch bankach

Odmienna sytuacja miałaby miejsce w przypadku Alior Banku i Euro Banku. W pierwszym z nich zdolność kredytowa przedsiębiorcy jest o 91,4 tys. zł, a w drugim o 50,1 tys. zł niższa niż w przypadku osoby, pozostającej w stosunku pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 12.09.2014

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Home Broker

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, nie mają problemu z dostaniem kredytu.
Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, nie mają problemu z dostaniem kredytu.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »