REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Do jakiego maksymalnego wieku i na jaki okres można uzyskać kredyt?

Krzysztof Kubarski
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
Maksymalny, zalecany okres kredytowania wynosi 30 lat. Nie każdy senior może zadłużyć się na tak długo.
Maksymalny, zalecany okres kredytowania wynosi 30 lat. Nie każdy senior może zadłużyć się na tak długo.

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, przeważnie zaciąganym na 20 – 30 lub nawet więcej lat. Każdy bank prowadzi inną  politykę kredytową i posiada odmienne podejście do ryzyka, dlatego również w kwestii maksymalnego okresu kredytowania oraz maksymalnego wieku kredytobiorcy można zaobserwować znaczną różnorodność.

Co wpływa na okres kredytowania?

Okres kredytowania ma duży wpływ na zdolność i wysokość rat kredytowych. W przypadku rozciągnięcia zobowiązania w czasie, miesięczna rata będzie znacznie niższa niż w krótkim okresie. Spowodowane jest to oczywiście faktem, że spłata kredytu rozłożona jest na większą liczbę miesięcy, co zmniejsza poszczególne składki.

REKLAMA

Długość zaciągniętego zobowiązania determinuje również maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie zakończenia okresu kredytowania, określonego w umowie kredytowej. I tak na przykład 45-latek może uzyskać kredyt tylko na 25 lat, mimo że bank udziela kredytów nawet na 30 lat.

Poniżej zostały porównane oferty 20 banków. Dotyczą one kredytów hipotecznych, przeznaczonych na cel mieszkaniowy.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Jak bardzo poprawił się rynek kredytów hipotecznych w grudniu?

W tabeli przedstawione zostały standardowe okresy i wiek kredytobiorców. Część banków wprowadza pewne ograniczenia,  a inne – przy spełnieniu określonych warunków – podnoszą je.

REKLAMA

Najdłuższy maksymalny okres kredytowania zaoferował  Alior Banku: aż do 80 roku życia. Najkrótszy występuje natomiast w BGŻ. W tym ostatnim istnieje jednak możliwość wydłużenia tego wieku do 70 roku życia, pod warunkiem skorzystania z ubezpieczenia na życie przez kredytobiorcę na okres ostatnich 4 lat.

O wydłużenie maksymalnego wieku najstarszego kredytobiorcy można również wnioskować w banku Nordea. Zgodę na takie rozwiązanie otrzymać się jednak wyłącznie wtedy, gdy wartość kredytu nie przekracza 50% wartości zabezpieczenia.

Polecamy serwis:  Budżet domowy

REKLAMA

Stosunkowo korzystne rozwiązanie dla kilku kredytobiorców, z których co najmniej jeden jest znacznie młodszy od pozostałych, zaproponowały DnB Nord oraz Citi Bank. Istnieje w nich możliwość wzięcia pod uwagę wieku najmłodszego kredytobiorcy. W banku DnB Nord najstarszy kredytobiorca nie może zarabiać więcej niż 30%  wartości dochodów wszystkich kredytobiorców, natomiast w Citi Banku zostanie uwzględnione jedynie 30% dochodów najstarszego kredytobiorcy. Mimo ograniczeń, banki te dają dużą szansę na dobrą ofertę i rozsądną ratę osobom starszym, zaciągającym kredyt wraz ze swoimi dziećmi.

Najdłuższy okres kredytowania (do 50 lat) dostępny jest w Alior Banku, a najkrótszy – w bankach: BZW BK, Citi, Pekao SA oraz Eurobanku. Powstaje jednak racjonalne pytanie o to, na jak długi okres powinno się brać kredyt oraz jak zwiększą się koszty kredytowania w dłuższych okresach czasu. Najczęściej wybierane są zobowiązania na 30 lat. Wiąże się to nie tylko ze skalkulowanym przejściem z czynnego stanu zawodowego na emeryturę, co następuje w wieku 60-65 lat, ale również z wielkością odsetek, które należy opłacić. Przy kwocie 400 tys. różnica łącznego kosztu kredytu na okres 50 latach jest prawie dwukrotnie wyższa niż w przypadku zadłużenia na 30 lat. Natomiast rata różni się jedynie o 300zł, co każe się zastanowić, czy taki zabieg w ogóle jest opłacalny.

Okresy kredytowania są tak różne, jak same oferty bankowe. Wybierając kredyt hipoteczny, należy sumiennie podliczyć swoje bieżące wydatki i przeanalizować, na jaką ratę nas stać. Kredyty o okresie większym niż 30 lat są rekomendowane wyłącznie osobom o niskiej zdolności kredytowej. Pozostałym okres 30-letni powinien bezproblemowo wystarczyć.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA