| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Czy znasz fakty i mity dotyczące kredytów hipotecznych?

Czy znasz fakty i mity dotyczące kredytów hipotecznych?

Powszechna opinia o kredytach hipotecznych jest taka jak przekonanie o większości instytucji finansowych: uważać, unikać i korzystać, gdy ma się przysłowiowy „nóż na gardle”. Jednak większość sceptycznych argumentów jest nietrafiona i można śmiało odłożyć je do lamusa.

Powyższą tezę obala sam fakt posiadania aktu notarialnego przeniesienia własności, który zostaje podpisany ze zbywcą danej nieruchomości. To, że bank jest wpisany w Księdze Wieczystej w dziale IV – „Hipoteka”, nie oznacza, że jest jego właścicielem. O właścicielu nieruchomości rozstrzyga w Księdze Wieczystej dział II – „Oznaczenie właściciela lub użytkownika wieczystego”. W tym miejscu, po pewnym czasie od podpisania aktu notarialnego, kredytobiorca, nie bank, zostaje wpisany jako właściciel. Na mocy hipoteki, bank może jedynie dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności, z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami, w drodze postępowania egzekucyjnego.

W każdym kłamstwie jest ziarnko prawdy, jak mówi przysłowie. Podobnie rzecz się ma ze znaczną częścią mitów, dotyczących kredytów hipotecznych; bazują na informacji prawdziwej, są jednak tak zniekształcone, że całkowicie przeinaczają sens wypowiedzi. Biorąc kredyt hipoteczny, lepiej wystrzegać się tych półprawd i opierać wyłącznie na sprawdzonych wypowiedziach, aby przy ostatecznym podpisaniu umowy być pewnym podjętych przez siebie decyzji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK