| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Jak wybrać kredyt hipoteczny na zakup lub remont domu - poradnik

Jak wybrać kredyt hipoteczny na zakup lub remont domu - poradnik

Sytuacja na rynku finansowania nieruchomości jest aktualnie wyjątkowa. Po pierwsze, ceny nieruchomości są na stosunkowo niskim poziomie (w porównaniu do czasu hossy z 2007 roku nawet o 1/3 taniej!). Po drugie ceny materiałów budowlanych są relatywnie tanie, zaś ekipy remontowe są do naszej pełnej dyspozycji praktycznie od zaraz. Taka sytuacja wzmaga potencjalne zainteresowanie skorzystaniem z oferty kredytu hipotecznego na budowę lub remont domu. O czym powinniśmy pamiętać decydując się na ofertę kredytu hipotecznego? Poniżej kilka porad dla zainteresowanych ofertą popularnej „hipoteki”.

Promocja! 0% prowizji i gotówka w prezencie. Sprawdź szczegóły!

Wybierając długość okresu kredytowania, czyli innymi słowy na to, w jakim czasie zamierzamy spłacić nasze zobowiązanie pamiętajmy o dwóch rzeczach – po pierwsze dłuższy okres kredytowania to z jednej strony niższa miesięczna rata, z drugiej jednak dłuższy okres spłaty wiąże się z większymi odsetkami, czyli więcej zapłacimy bankowi za korzystanie z kredytu.

Większość klientów decyduje się na raty równe z dwóch powodów. Po pierwsze klienci cenią sobie fakt, że comiesięczna rata będzie na jednolitym poziomie. Po drugie większość banków umożliwia tylko skorzystanie z równych rat kapitałowo-odsetkowych, uniemożliwiając spłatę kredytu w ratach malejących.

Pamiętać należy o tym, że decydując się na rozwiązanie alternatywne, czyli raty malejące zapłacimy mniej odsetek od naszego kredytu! Jak to możliwe? Otóż raty w pierwszym okresie spłaty będą wyższe – jednak pod koniec okresu kredytowania, spłacać będziemy w zamian odsetki od mniejszej kwoty pozostającego do spłaty kapitału.

Odpowiedź na pytanie czy skorzystać z oferty finansowania zakupu nieruchomości kredytem udzielonym w polskim złotym czy w walucie obcej nie jest łatwa. Rata kredytu w walucie obcej jest niższa niż w złotówce, jednak występuje stosunkowo duże ryzyko kursowe (walutowe), które może oznaczać wzrost raty, nawet w krótkim okresie w związku ze zmianami na rynku walutowym.

Złota zasada mówi o tym, ażeby brać kredyt w tej walucie, w której uzyskujemy dochody – tej regule przyświecają również zalecenia ostrożnościowe kierowane przez Komisję Nadzoru Finansowego do banków.

Porównanie kredytów hipotecznych to w dzisiejszych czasach nic skomplikowanego. Wystarczy znać podstawowe dane na temat oczekiwanych parametrów kredytu (kwota kredytu, okres spłaty, waluta itp.) oraz znać podstawowe dane na temat uzyskiwanych dochodów (od jakiego czasu jesteśmy zatrudnieni, wysokość średnich dochodów itp.).

Poza tym podstawowe dane w zakresie posiadanych zobowiązań (limity na kartach kredytowych, pożyczki gotówkowe itd.). Będąc wyposażonym w taki arsenał wiedzy z pewnością otrzymamy informacje na temat propozycji kredytu na jaki możemy liczyć w danej instytucji.

Nie zawsze jednak to, co wstępnie zaproponowane zostanie nam przez bank, może różnić się znacznie od finalnej propozycji (może okazać się, że niezbędne będzie przeniesienie do danego banku konta osobistego, przystąpienie do ubezpieczenia itp.). Jednak czas, który poświęcimy na analizę warunków kredytu, które są nam proponowane, bardzo szybko się zwróci (opłaci), gdyż nie zostaniemy zaskoczeni dodatkowymi kosztami, których wcześniej nie uwzględnialiśmy przy planowaniu wydatków naszego domowego budżetu, który miał być przekazany na obsługę kredytu. A oszczędności w perspektywie wieloletniego kredytu mogą sięgać nawet dziesiątków tysięcy złotych! Warto zatem być dociekliwym zawczasu…

TOTALMONEY.PL

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK