| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Jakie jest ryzyko przy poręczeniu kredytu hipotecznego

Jakie jest ryzyko przy poręczeniu kredytu hipotecznego

Poręczenie kredytu hipotecznego było kiedyś bardzo popularne, jednak dziś zaczyna odchodzić do lamusa. Poręczeń stosuje się jedynie w pewnych przypadkach. Taka forma zabezpieczenia umożliwia zaciągnięcie kredytu osobom, które bez niej mogłyby go nie uzyskać. Stwarza jednak pewne ryzyko dla poręczyciela.

Poręczenie jest jedną z form zabezpieczenia stosowaną przez banki w celu zminimalizowania ryzyka związanego z udzielonym kredytem. Pozwala ono wierzycielowi na stosunkowo szybkie dochodzenie swoich należności w przypadku nieterminowej obsługi zobowiązania. Dodatkowo konstrukcja prawna takiej formy zabezpieczenia nie jest skomplikowana, co znacząco upraszcza cały proces jego ustanawiania.

Dzięki powyższym cechom zabezpieczenie kredytu w postaci poręczenia było i jest nadal popularną formą, często stosowaną przez banki. Szczególnie chętnie sięgają po nie banki w odniesieniu do kredytów gotówkowych i samochodowych, gdy przyszły kredytobiorca budzi wątpliwości banku co do terminowej spłaty zobowiązania.

W przypadku kredytów hipotecznych poręcznie było powszechnie stosowaną formą zabezpieczenia w latach 90-tych XX w., czyli w okresie kiedy nasze banki dopiero „uczyły się” udzielania kredytów mieszkaniowych. Z czasem banki zaczęły ograniczać stosowanie tej konstrukcji w odniesieniu do kredytów hipotecznych. 

Polecamy: Czarna lista kredytobiorców a hipoteka

Poręczenie przestało być standardowym zabezpieczeniem kredytu mieszkaniowego, a jego stosowanie zostało ograniczone do sytuacji określonych w procedurach banków, np. w przypadku, gdy jednym z kredytobiorców był mężczyzna bez uregulowanej służby wojskowej; gdy tylko jedna osoba w gospodarstwie domowym uzyskiwała dochód; w przypadku młodych kredytobiorców; w przypadku tzw. użyczenia hipoteki, czyli ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości będącej własnością osoby trzeciej, a nie kredytobiorcy (wówczas właściciel nieruchomości, która miała stanowić zabezpieczenie kredytu był zobowiązany do poręczenia kredytu).

O ile w swoich procedurach udzielania kredytów hipotecznych banki nadal dopuszczają możliwość zastosowania zabezpieczenia w formie poręczenia, to w praktyce bardzo rzadko z niego korzystają. Zamiast tego proponują, aby potencjalny poręczyciel przystąpił do kredytu na zasadzie współkredytobiorcy. Należy tu zaznaczyć, że w takim przypadku nie musi on być właścicielem nabywanej nieruchomości.

Polecamy: Ranking kredytów hipotecznych – lipiec 2010

Dla kredytobiorcy poręczenie kredytu może oznaczać możliwość uzyskania kredytu, którego w innym przypadku nie mógłby zaciągnąć. Jednak na poręczyciela może to ściągnąć kłopoty. W przypadku gdy kredytobiorca zaniecha spłacania rat, zobowiązanie to przechodzi na osobę poręczającą. W przypadku kredytu hipotecznego może to być nawet kilkaset tysięcy złotych. Warto więc zastanowić się dwa razy przed podjęciem decyzji o poręczeniu takiego kredytu.

Łukasz Kosiński, Hiponet.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK