| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Zdolność kredytowa kandydatów na prezydenta

Zdolność kredytowa kandydatów na prezydenta

Gdyby kandydaci na prezydenta RP starali się o kredyt hipoteczny, największe mieszkanie mógłby kupić Grzegorz Napieralski. Według szacunków Home Broker, mógłby zaciągnąć na zakup mieszkania 1,3 mln zł kredytu. Kandydaci PO i PSL mają mniejszą zdolność. Najsłabiej wypada Jarosław Kaczyński.

Home Broker oszacował zdolność kredytową czterech kandydatów na prezydenta, którzy jako posłowie mieli obowiązek złożyć oświadczenia majątkowe za 2009 rok: Jarosława Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego, Grzegorza Napieralskiego i Waldemara Pawlaka (kolejność alfabetyczna). Na ich podstawie określiliśmy miesięczny dochód oraz wysokość aktualnych zobowiązań (kredyty, leasing plus alimenty), które decydują o zdolności kredytowej, podobnie, jak liczba dzieci na utrzymaniu. Dla uproszczenia przyjęliśmy, że każdy z kandydatów stara się o kredyt jako singiel (nie znamy dochodów współmałżonka), nawet jeśli pozostaje w związku małżeńskim. Do obliczenia dochodu nie uwzględniliśmy praw autorskich.

Najwyższy kredyt w złotych, w kwocie 1,3 mln zł mógłby zaciągnąć Grzegorz Napieralski. Gdyby chciał wziąć kredyt w euro mógłby liczyć na 1,06 mln zł. Z racji młodego wieku kandydata (36 lat) przyjęliśmy, że kredyt byłby spłacany przez 30 lat. Do obliczenia dochodu uwzględniliśmy uposażenie poselskie na poziomie 9956,6 zł brutto miesięcznie oraz dietę w kwocie 2509,9 zł. W oświadczeniu majątkowym Grzegorz Napieralski podaje, że ma do spłaty zadłużenie z tytułu leasingu w kwocie 25 tys. zł. Nie wiemy, jaka jest rata leasingowa, przyjęliśmy więc, że wynosi 450 zł. Kandydat ma na utrzymaniu dwoje dzieci. Obciążeniem domowego budżetu jest też samochód.

Zdolność kredytowa Bronisława Komorowskiego w złotych jest niewiele niższa i wynosi 1,17 mln zł. To spora kwota biorąc pod uwagę 1952 rok urodzenia i przyjęty przez nas 16-letni okres spłaty. W przypadku kredytu w euro zdolność wynosi 900 tys. zł (200 miesięcy spłaty). Do obliczenia dochodu przyjęliśmy wynagrodzenie na poziomie 16 784 zł brutto plus 2576 zł diety. Obciążeniem dla domowego budżetu jest spłacany już kredyt mieszkaniowy (pozostało 51,7 tys. zł; przyjęliśmy ratę na poziomie 450 zł) oraz utrzymanie dwóch samochodów. Bronisław Komorowski ma pięcioro dzieci, ale z racji, że są pełnoletnie nie wzięliśmy ich pod uwagę przy obliczaniu zdolności.

Porównywalną zdolność do kandydata PO ma Waldemar Pawlak. Mógłby liczyć na 1,2mln zł kredytu w polskiej walucie i 790 tys. zł w euro (284 miesiące). Do obliczenia zdolności przyjęliśmy wynagrodzenie na poziomie 14 379 zł brutto plus 2097,6 zł diety. Uwzględniliśmy także dochód z działalności rolniczej – 55 tys. zł (założyliśmy, że to kwota w skali roku, co daje miesięcznie 5 tys. zł). Kandydat ma troje dzieci. Według dostępnych informacji (wikipedia, Sygnały Dnia PR1) płaci co miesiąc 6400 zł alimentów. Waldemar Pawlak ma jeden samochód i do spłacenia 12 tys. zł zadłużenia z tytułu leasingu (przyjęliśmy miesięczną ratę na poziomie 350 zł).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK