| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów mieszkaniowych - maj 2010

Ranking kredytów mieszkaniowych - maj 2010

Na przełomie kwietnia i maja wiele banków wprowadziło nowe oferty kredytów mieszkaniowych. Ostra walka o klienta spowodowała, że marże kredytów hipotecznych szybko spadają.

W ramach programu „Rodzina na Swoim” można również skredytować całą wartość nieruchomości, czyli w naszym przypadku pożyczyć 350 tys. zł. Wtedy kredyt proponuje już nie 18, lecz 15 banków (nie ma tu BPS, BPH i Citi Handlowego), ale pojawił się BZ WBK. Wyjątkowo na 100 proc. pożycza też BNP Paribas Fortis, który standardowo nie finansuje całości.

Przy kredytowaniu 350 tys. zł zdecydowanie najkorzystniejszy kredyt zaproponuje Bank Pocztowy. Jego rata z dopłatami to jedynie 1144 zł, a po 8 latach 2045 zł. Kolejne miejsce przypada Alior Bankowi z ratą 1208 zł (choć koszt sporo tu zwiększa ubezpieczenie), a trzecie PKO BP z ratą 1218 zł. Czwarta pozycja przypadła MultiBankowi i mBankowi – 1238 zł. Tuż za nimi jest BNP Paribas Fortis - 1254 zł.

Osoby poszukujące kredytu w złotych mogą się udać po kredyt do wszystkich 26 banków z naszego zestawienia (w tabeli „Z wkładem czy bez?”) Już w 20 z nich skredytują całość nieruchomości. Sześciu bankom wystarczy od 5 do 10 proc. wkładu, a w najbardziej wymagającym BPH trzeba mieć minimum 20 proc. ceny nieruchomości.

Kredyty w euro oferuje 14 banków. Po tym jak w finansowanie na 100 proc. nieruchomości w euro wszedł PKO BP i Getin Noble Bank już 8 instytucji pożyczy na co najmniej 100 proc. ceny mieszkania czy domu. W mBanku i MultiBanku jest to nawet na 110 proc., a w Aliorze 120 proc. Jeszcze w styczniu całość nieruchomości w walucie euro gotowych było skredytować tylko 5 banków. Wymagania co do wkładu własnego dla kredytów walutowych obniżył ostatnio Kredyt Bank z 30 proc. zszedł do 15 proc. Z kolei Nordei zamiast 20 wystarczy 10 proc. Min. 20 proc. wkładu oczekują jeszcze BPH i Polbank, a co najmniej 30 proc. wkładu własnego trzeba nadal mieć w BZ WBK.

Kredyt we franku szwajcarskim proponuje w praktyce jedynie 8 banków, a DB PBC uznaniowo jest gotów udzielić kredytu osobie lub gospodarstwu z dochodami netto pow. 12 tys. zł. Tylko w trzech bankach można otrzymać kredyt we franku na ponad 100 proc. wartości nieruchomości (Alior, MultiBank i mBank). Ale w Nordea banku wystarczy już jedynie 10 proc. wkładu własnego zamiast 20 proc. wcześniej, a w Kredyt Banku jedynie 15 proc. zamiast 30 proc. W Polbanku i BPH trzeba mieć odłożone na jedną piątą mieszkania, a w PKO BP na jedną czwartą

Top ofert z poprzedniego miesiąca zmienił się nie do poznania. Wśród najatrakcyjniejszych nie ma już BPS, Allianz Banku i Euro Banku, pozostał jedynie BZ WBK. Najniższą ratę na przełomie kwietnia i maja dla 280 tys. zł kredytu na 80 proc. wartości nieruchomości i 30 lat można było uzyskać właśnie w BZ WBK. Jeśli klient nie kredytuje prowizji (3,5 proc.) płaci co miesiąc 1539 zł raty. Na drugim miejscu znalazł się Alior z marżą 1,5 proc. i ratą 1563 zł. Trzeba tu mieć jednak oprócz wkładu także 26,9 tys. zł na ubezpieczenie (9,1 proc. wartości kredytu). W trzecim PKO BP przy marży 1,65 proc. rata wynosi 1591 zł (plus ubezpieczenie 3,25 proc.). Kolejna pozycję zajął Bank Pocztowy z marżą 1,9 proc. i ratą 1636 zł, do tego dochodzi 2,5 proc. ubezpieczenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK