REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową

Marcin Cieszyński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy bank wylicza zdolność kredytową wegług własnych procedur i parametrów. Eksperci TotalMoney.pl podpowiadają, jak zwiększyć swoje szanse na kredyt.

Zdolność kredytowa to w dużym skrócie zdolność, jaką posiada kredytobiorca, do spłacania zaciągniętego zobowiązania. Teoretycznie obliczana jest na zasadzie różnicy dochodów netto i stałych wydatków, takich jak raty dotychczasowych kredytów, koszt mieszkania, rachunki, alimenty, koszt utrzymania samochodu itp. Następnie bank sprawdza, czy pozostałe środki wystarczą na opłacenie raty kredytu. Większość banków uważa za bezpieczną sytuację, gdy rata kredytu, nie przekracza połowy wolnych przychodów miesięcznych potencjalnego kredytobiorcy.

REKLAMA

Na co jeszcze zwraca się uwagę

Choć każdy bank ma własne zasady przeliczania zdolności kredytowej, zazwyczaj jako dodatkowe informacje brane są pod uwagę następujące dane:

1. Stan cywilny – zwykle łatwiej wziąć kredyt małżeństwu, niż singlom.
2. Wykształcenie – im wyższe, tym lepiej.
3. Status zawodowy – czy pracujemy w dużej, solidnej firmie, czy np. prowadzimy własną działalność gospodarczą. W przypadku działalności, im dłuższa historia firmy tym większe szanse na kredyt.
4. Regularność dochodów – zatrudnieni na umowę o pracę są znacznie atrakcyjniejszą grupą klientów dla banku niż osoby zatrudnione na innych warunkach. Ze względu na nieregularność wpływów osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę o dzieło banki stosują dużo bardziej restrykcyjną politykę przyznawania kredytów dla tych grup klientów.
5. Historię kredytową – czy do tej pory regularnie spłacaliśmy swoje zobowiązania. Innymi słowy bank sprawdza naszą reputację i wiarygodność. Jeżeli w przeszłości mieliśmy problemy z regulowaniem naszych zobowiązań finansowych, należy się liczyć z odmową przyznania kredytu lub wydłużeniem procesu udzielania kredytu.
6. Ilość osób w gospodarstwie domowym – im mniejsze są koszty utrzymania rodziny, tym bank chętniej przyzna nam kredyt.
7. Rodzaj i wartość nieruchomości kredytowanej, jak również stan realizacji inwestycji. Dla banku dużo mniej ryzykownym przedsięwzięciem jest sfinansowanie gotowego mieszkania niż przysłowiowej „dziury” w ziemi, na której ma powstać nasz dom.

Gdzie dostaniesz kredyt mieszkaniowy z prowizją 0%

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubiegając się o kredyt powinniśmy pamiętać, iż to jaką bank nam wyliczy zdolność jest swego rodzaju podpowiedzią dla nas kredytobiorców. Podejście do zdolności kredytowej banków jest obecnie bezpieczne, dzięki czemu ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy jest w znacznym stopniu ograniczone już na etapie decydowania o wysokości kwoty kredytu” – dodaje Tomasz Litwiniuk z porównywarki TotalMoney.pl.

Co zrobić, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową

Istnieje na to kilka sposobów. Przede wszystkim, warto zrezygnować z wszelkich kart kredytowych i zamknąć linie debetowe w swoich rachunkach osobistych. Większość tych danych trafia bowiem do Biura Informacji Kredytowej, gdzie swoje pierwsze kroki skieruje analityk bankowy, oceniający naszą zdolność kredytową.
Jeśli posiadamy inne kredyty, warto wydłużyć okres ich spłaty. Najczęściej brane są bowiem pod uwagę wysokości miesięcznych rat, a nie ogólna kwota zaciągniętego już kredytu. Wydłużenie okresu spłaty pozwoli na ich obniżenie.

A może we dwójkę

Możemy zastanowić się również nad wzięciem kredytu ze współkredytobiorcą. Przede wszystkim powinna być to osoba, która posiada również zdolność kredytową. Należy jednak pamiętać o tym, że banki ustalają często maksymalny limit wieku kredytobiorcy. Ostatnia rata kredytu powinna zostać spłacona zazwyczaj przed upływem dnia ukończenia 70-75 lat. W przeciwnym wypadku bank może skrócić nam okres spłaty zaciąganego kredytu.

Rekomendacja T

W sierpniu tego roku ma wejść w życie rekomendacja T. Jest to przyjęta kilka miesięcy temu przez KNF decyzja o uregulowaniu ryzyka kredytowego prze banki. Dotyczy wszystkich rodzajów kredytów – hipotecznych, samochodowych i gotówkowych, kart kredytowych. Przede wszystkim wprowadza zasadę, że nie może dojść do sytuacji, w której miesięczna suma rat wszystkich kredytów przekroczy 50% jego dochodów netto. Jedynym wyjątkiem są osoby o ponadprzeciętnych zarobkach. W ich przypadku poprzeczkę podniesiono do 65%.

Czytaj też: Rekomendacja T uderzy w rynek kredytów hipotecznych

Gdzie będą zmiany

Z powszechnie dostępnych w mediach analiz wynika, że jedynie kilka banków będzie musiało wprowadzić zmiany w procesie przyznawania kredytów, po wejściu w życie powyższej rekomendacji. Zmiany wpłyną również na udzielanie kredytów w walucie obcej – banki muszą teraz na etapie badania zdolności kredytowej, ocenić ryzyko zmiany kursu waluty (osłabienie złotego do 30%) oraz ryzyko wzrostu stóp procentowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA