| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów mieszkaniowych – kwiecień 2010

Ranking kredytów mieszkaniowych – kwiecień 2010

W marcu zapanowało pewne uspokojenie na rynku kredytów hipotecznych, banki nie zmieniały już tak aktywnie swoich ofert jak miesiąc wcześniej. Tym razem obniżki cen rzadziej dotyczą marży odsetkowej, bardziej zauważalne są promocje na prowizję.

Po tym, jak z franków szwajcarskich praktycznie wycofał się Deutsche Bank PBC, kredyt we franku szwajcarskim proponuje jedynie 8 banków. DB PBC uznaniowo jest gotów udzielić kredytu osobie lub gospodarstwu z dochodami netto pow. 12 tys. zł. Tylko w trzech bankach można otrzymać kredyt we franku na 100 proc. wartości nieruchomości (Alior, MultiBank i mBank). W czterech - jeśli mamy 20 proc. wkładu własnego (skredytuje nas BPH, Nordea i Polbank). Wykładając 30 proc. uzyskamy kredyt w Kredyt Banku, mając 25 proc. – w PKO BP. Ale w tym ostatnim nadal pozostały zaporowe marże odsetkowe dla tej waluty.

Najkorzystniejszą ofertę nasza przykładowa rodzina, podobnie jak w poprzednich miesiącach znalazła w BZ WBK (trzeba jednak być stałym klientem i mieć ROR w BZ WBK). Mamy tu szansę na ratę w wysokości jedynie 1586 zł. Kolejny bank to Allianz z ratą 1679 zł, a także w BPS (1680 zł). W czwartym Euro Banku trzeba wyłożyć 1676 zł. Kolejni to DnB Nord (1684 zł, ale trzeba inwestować rocznie za ok. 1,3 proc. wartości kredytu) i BNP Paribas Fortis (1699 zł). Mniej niż 1800 zł wystarczy na ratę naszego kredytu w 17 innych bankach m.in. w mBanku i MultiBanku, które obniżyły marże z 3,8 do 2 proc. Przed miesiącem było to możliwe w 13 bankach.

Przy braku wkładu i tym samym wyższej kwocie kredytu, najkorzystniejsze oferty dla złotego proponują: BZ WBK, ale tylko wybranym osobom, Bank Pocztowy, Euro Bank, Allianz, BPS, ale też MultiBank i mBank. W najtańszych bankach wystarczy na ratę mniej niż 2150 zł. W przypadku finansowania całości nieruchomości, dodatkowo trzeba pamiętać o ubezpieczeniu na okres przejściowy (do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej). Na ten okres banki podnoszą marżę odsetkową od 1 do 2 pkt proc. Również przy brakującym wkładzie konieczna będzie składka z tego tytułu. Zazwyczaj banki pobierają około 3 proc. na 3 lata od 10-20 proc. brakującego wkładu. Po tym okresie znów upomną się o opłatę, lecz będzie ona już niższa stosownie do spłaconego kapitału.

Rata dla 280 tys. zł kredytu na 80 proc. LTV w euro w najkorzystniejszej ofercie Alior Banku to jedynie 1241 zł. Kolejne atrakcyjne propozycje mają: Deutsche Bank PBC, mBank, MultiBank i DnB Nord. W każdym przypadku rata to ok. 1280 zł. Na całość mieszkania w euro pożyczą najtaniej mBank i MultiBank (nie uwzględniając kosztów ubezpieczeń). Na kolejnej pozycji jest Alior Bank i Raiffeisen.

Najlepsza jest tu Nordea. Rata dla naszego przykładowego kredytu z 20 proc. wkładem (280 tys. zł) wynosiła w tym banku 1361 zł. Raty w czterech kolejnych instytucjach – BPH, mBanku, MultiBanku i Alior Banku są już do siebie bardzo zbliżone i oscylują w granicach 1430 zł. Po tym, jak marże mocno obniżył Alior, teraz najwyższą dla franka ma Polbank 4,8 proc.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK