| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów mieszkaniowych – kwiecień 2010

Ranking kredytów mieszkaniowych – kwiecień 2010

W marcu zapanowało pewne uspokojenie na rynku kredytów hipotecznych, banki nie zmieniały już tak aktywnie swoich ofert jak miesiąc wcześniej. Tym razem obniżki cen rzadziej dotyczą marży odsetkowej, bardziej zauważalne są promocje na prowizję.

W marcu spadły średnie marże odsetkowe wszystkich kredytów. Najbardziej obniżyły się średnie marże odsetkowe kredytów we franku szwajcarskim na 100 proc. wartości nieruchomości. Stało się to po ruchu Alior Banku, który obniżył marże na te kredyty o ok. 40 proc., w granice 4 pkt. proc. z ok. 7 pkt. proc. Mocno spadła też marża odsetkowa kredytów złotowych na całość nieruchomości (z 2,65 do 2,38 proc). Na trzecim miejscu znalazła się obniżka marż kredytów w euro również na 100 proc. LTV. Jest to obecnie 2,89 proc., wobec 3,15 proc. w lutym. Co może wydawać się dziwne, wszystkie średnie marże dla kredytów na całość nieruchomości są niższe niż te z 20 proc. wkładem własnym. Częściowo jest to zasługa wyższej kwoty, bo po przekroczeniu 300 tys. zł wiele banków stosuje nieco niższe marże. Wynika to jednocześnie faktu, że banki chętne do pożyczania na całość nieruchomości to instytucje najbardziej liberalne i mocniej konkurujące cenowo.

Ostatecznie średnia rata naszego 30-letniego kredytu na 280 tys. zł na 80 proc. LTV w rodzimej walucie, spadła z 1818 zł do 1802 zł (ma w tym swój udział również niższa stawka bazowa. Najczęściej stosowany 3 miesięczny WIBOR spadł do 4,12 proc. z 4,16 proc.). W euro rata spadła w ciągu miesiąca z 1414 zł na 1396 zł, a we franku z 1520 zł na 1455 zł. W efekcie różnica między ratą w złotych i w euro spadła do 23 z 22 proc. Rata we franku jest niższa o 19 proc.

W przypadku kredytu na 350 tys. zł zaciąganego na 30 lat i na 100 proc. wartości mieszkania, rata w złotych wyniosła w marcu średnio 2250 zł i była o 45 zł niższa niż na koniec lutego. Dla franka był to spadek z 2025 zł do 1805 zł, a dla euro z 1749 zł do 1695 zł. Różnica w wysokości raty w złotych i franku wzrosła do 20 proc. Wobec euro róznica z 24 proc. w lutym wzrosła do 25 proc. (mamy więc o 10 pkt proc. więcej niż w listopadzie zeszłego roku). Po części jest to również spowodowane wahaniami notowań euro. Średni kurs euro według NBP na koniec lutego wynosił 3,97 zł, a na ostatni dzień marca było to 3,86 zł, czyli 11 gr mniej.

Umacnianie się złotego, czyli spadająca cena walut obcych powodują jednocześnie, że dla osób dziś zaciągających kredyt walutowy ryzyko rośnie. Nie ma też obecnie poduszki w postaci wysokich stóp procentowych, amortyzującej ewentualny nagły wzrost kursu walut. A to właśnie spadek stóp procentowych pomagał kredytobiorcom walutowym obronić ratę przed gwałtownym wzrostem w 2008 r. i 2009 r., gdy notowania walut ostro szły w górę.

Zobacz też serwis: Kursy walut

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK