| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów mieszkaniowych - luty 2010

Ranking kredytów mieszkaniowych - luty 2010

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych ofert kredytów hipotecznych. Takiego wysypu jak w lutym i pierwszych dniach marca nie było od jesieni 2008 r. W ubiegłym miesiącu i na początku marca zmiany wprowadziło niemal 20 instytucji.

Kredyt z dopłatami można otrzymać również w Alior Banku, Allianz Banku, BGŻ, BPH, Banku Polskiej Spółdzielczości, MultiBanku, PKO BP, Pekao, Pekao Banku Hipotecznym, Lukas Banku, Euro Banku, Getin Noble Banku, BZ WBK, Gospodarczym Banku Wielkopolskim, Mazowieckim Banku Regionalnym. Kredyt z dopłatami możliwy jest do uzyskania tylko w złotych. Zgodnie z danymi publikowanymi na I kwartał 2010 r., rząd obecnie opłaca połowę odsetek wyliczanych dla stawki 6,2 proc. Program kierowany jest do małżeństw lub osób samotnie wychowujących dziecko pod warunkiem, że nie są właścicielami nieruchomości. Kredytowany jest zakup mieszkania, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw. (dopłaty są tylko dla 50 m. kw.) oraz dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m. kw. (dopłaty są tylko dla 70 m. kw.).

Czytaj też: Już 19 banków oferuje kredyty preferencyjne Rodzina na swoim

Dla naszego 30-letniego kredytu na 280 tys. zł na 50 metrowe mieszkanie w cenie 350 tys. zł debiutant Millennium proponuje ratę z dopłatami w wysokości 1164 zł i znajdzie się w środku stawki. W BNP Paribas Fortis będzie to rata 981 zł, czyli jedna z lepszych ofert. Korzystniejszą ma tylko Bank Polskiej Spółdzielczości (850 zł), na trzecie miejsce po sporej zmianie warunków awansował Bank Pocztowy z ratą 1001 zł. Atrakcyjne oferty ma również Euro Bank, PKO BP, Lukas Bank i Citi Handlowy, gdzie trzeba miesięcznie spłacać poniżej 1100 zł. W Allianz Banku kredyt ten udzielany jest tylko w systemie rat malejących, co sprawia, że nie ma dużego skoku wysokości rat po skończeniu się dopłat.

W naszym zestawieniu, w którym porównaliśmy 17 banków (oprócz Gospodarczego Banku Wielkopolskego i Mazowieckiego Banku Regionalnego), średnia pierwsza rata dla naszego kredytu z 17 banków to na przełomie lutego i marca było 1187 zł (przed miesiącem 1215 zł). Po 8 latach jej wysokość wzrośnie do 1798 zł (było 1859 zł). Różnica między wysokością rat z dopłatą do odsetek i bez dopłaty wciąż jest imponująca. Największa, przekraczająca 90 proc., jest BPS. W PKO BP, Citi Handlowym, Euro Banku i Lukas Banku różnica wynosi ponad 60 proc.

W ramach programu „Rodzina na Swoim” można również skredytować całą wartość nieruchomości, czyli w naszym przypadku pożyczyć 350 tys. zł. Wtedy kredyt proponuje już nie 17, lecz 13 banków (nie ma tu BPS, BZ WBK, BPH i Citi Handlowego). Przy kredytowaniu 350 tys. zł najkorzystniejszy kredyt zaproponuje BNP Paribas Fortis. Jego rata z dopłatami to jedynie 1317 zł. Atrakcyjność oferty BNP Paribas Fortis jest między innymi efektem powiązania sprzedaży kredytu z koniecznością założenia konta, na które ma trafiać min. 2,5 tys. zł miesięcznie. Tuż za BNP Paribas Fortis jest Bank Pocztowy (1348 zł). Trzecia pozycja przypadła w udziale Euro Bankowi z ratą 1405 zł. Z zestawienia wypadł BPS, który zaznacza, że na 100 proc. LTV w programie „Rodzina na Swoim” kredytów już nie udziela. Oferta drugiego debiutanta, Millennium, dla naszego kredytu wynosi 1571 zł i znajduje się w połowie rankingu. Średnia rata z dopłatami do odsetek wynosi 1590 zł, po dopłatach 2290 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK