| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Jak sfinansować zakup nowego samochodu

Jak sfinansować zakup nowego samochodu

Przy wyborze kredytu nie powinniśmy skupiać się tylko na eksponowanym przez banki atrakcyjnym oprocentowaniu, ale bardzo uważnie przyjrzeć się wszystkim kosztom związanym z kredytem. Najlepszym kryterium oceny oferty kredytowej jest porównanie rzeczywistej rocznej stopy procentowej.

W celu porównania ofert kredytów samochodowych założyliśmy, że wartość auta wynosi 60 tys. zł, a w banku pożyczamy na ten cel 50 tys. zł, które spłacać będziemy przez 5 lat. Na tle innych banków wyróżnia się oferta GMAC Banku, który na wybrane modele Opla i Chevroleta proponuje kredyt o oprocentowaniu nominalnym 5,99 proc. Jest to stawka niższa niż aktualna stopa WIBOR (około 6,5 proc.), co oznacza, że teoretycznie bank dopłaca do udzielanego kredytu. Stopa WIBOR to bowiem oprocentowanie, po którym banki są skłonne pożyczyć pieniądze innym bankom (banki standardowo do stopy WIBOR dodają marżę, na której zarabiają).

Ciekawe propozycje posiadają także PSA Bank, kredytujący zakup marek Citroen i Peugeot oraz Toyota Bank. Rzeczywiste oprocentowanie kredytów w tych bankach wynosi odpowiednio 11,78 proc. i 13,39 proc. Od oferty wspomnianego GMAC Banku, gdzie rzeczywista stopa wynosi 8,34 proc., kredyty PSA Banku i Toyota Banku odbiegają jednak aż o kilka punktów procentowych. Najlepszą piątkę ofert banków samochodowych zamykają kredyty Volkswagen Banku i Fiat Banku Polska o zbliżonych parametrach.

Banki producenckie (samochodowe) nie są jedynymi, gdzie można skredytować zakupu samochodu. Oczywiście skorzystanie z ich oferty jest znacznie wygodniejsze, ponieważ kredyt można uzyskać już w salonie. Warto jednak przyjrzeć się także ofertom banków tradycyjnych. Banki takie jak Lukas czy Dominet posiadają w swojej ofercie kredyty samochodowe o rzeczywistym oprocentowaniu nie przekraczającym 10 proc. Ich przewagą nad bankami samochodowymi jest natomiast brak ograniczeń co do rodzaju finansowanych marek samochodów. Banki te udzielają kredytów na zakup wszystkich nowych pojazdów. Warto wiedzieć, że niektóre banki tradycyjne również współpracują z dealerami, a więc ich ofertę też można znaleźć w salonach motoryzacyjnych.

Jeżeli decydujemy się na zakup nowego samochodu, powinniśmy więc porównać oferty kredytów dostępnych zarówno w salonie, jak i banku tradycyjnym. Taka wiedza z pewnością przyda się w negocjacjach z dealerem samochodowym. Może mieć on bowiem wpływ na ostateczną wysokość prowizji kredytowej, stanowiącej dla niego dodatkowy zysk (bank samochodowy może elastycznie ustalić wysokość prowizji). Znając ofertę konkurencji, łatwiej nam będzie wynegocjować stawkę znacznie korzystniejszą od propozycji wyjściowej.

Aktualne oferty kredytów

Zobacz również w serwisie Firma: Jaki kredyt na samochód

Polecamy artykuły

Autor:

Comperia.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK