| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Jak wybrać kredyt samochodowy

Jak wybrać kredyt samochodowy

Kredyty potocznie nazywane samochodowymi, to kredyty na zakup środków transportu. Pod tym pojęciem banki rozumieją samochody, motocykle, skutery, przyczepy kempingowe itp.

Wydawałoby się, że najlepsze oferty dla klientów kupujących nowe samochody powinny oferować banki powiązane kapitałowo z danym koncernem motoryzacyjnym. Takich banków jest na naszym rynku kilkanaście (Toyota Bank Polska, Volkswagen Bank Direct itd.) Okazuje się jednak, że banki te oferują kredyty na warunkach gorszych niż konkurencja. Jest to spowodowane niewielką liczbą udzielanych kredytów, ażeby przynosić dochód muszą one więcej zagrabić na pojedynczym kliencie.

Kredyty samochodowe od zwykłych kredytów gotówkowych różnią zabezpieczeniem jakim jest pojazd mechaniczny. W przypadku zwykłego kredytu gotówkowego jest on udzielany bez żadnego zabezpieczania, ponieważ w tym wypadku bank zabezpiecza kredyt na samochodzie, oprocentowanie kredytu może być niższe.

Zabezpieczenie kredytu

Banki stosują dwa podstawowe sposoby zabezpieczenia kredytu na pojeździe. Są to zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie. Zastaw rejestrowy polega na umieszczeniu wpisu w krajowym rejestrze zastawów. Informacja o zastawie również umieszczana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W sytuacji, gdyby klient przestał spłacać raty kredytu, bank może zająć przedmiot zastawu, sprzedać go i w ten sposób odzyskać pieniądze.

Druga metoda zabezpieczania, preferowana przez banki wyspecjalizowane w kredytowaniu zakupu samochodów, to przewłaszczenie na zabezpieczenie. W tym wypadku bank staje się współwłaścicielem samochodu w 49%. Dzięki udziałowi we własności samochodu, bank może w lepszy sposób zabezpieczyć swoje interesy. W takiej sytuacji nic ważnego z samochodem nie może stać się bez zgody banku.

Wyrazem tego jest pozostawanie Karty Pojazdu w banku. Jeśli klient potrzebuje Karty Pojazdu, może ją od banku wypożyczyć na krótki czas, za takie wypożyczenie bank najczęściej pobiera prowizję. Karta Pojazdu przyda się właścicielowi w sytuacji, gdy chce zmienić coś w konstrukcji samochodu (np. zamontować instalację gazową). Bez Karty Pojazdu nie można oczywiście samochodu sprzedać.

Kilka banków (np. GE Money, ING BŚ, Multibank) oferują tzw. przewłaszczenie warunkowe. Klient pozostaje właścicielem pojazdu, w umowie znajduje się jednak klauzula, że w razie niespłacenia dwóch kolejnych rat kredytu, 49% udział we własności samochodu automatycznie przechodzi w ręce banku. Takie rozwiązanie niesie klientom sporo korzyści, bowiem warunkowe przewłaszczenie nie jest w żaden sposób odzwierciedlone w dokumentach samochodu. Przy przewłaszczeniu warunkowym bank wymaga większego udziału własnego, np. Multibank 40%. Dodatkowym zabezpieczeniem stosowanym przez wszystkie banki jest cesja praw z polisy AC.

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK