| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Ranking kredytów gotówkowych – grudzień 2009

Ranking kredytów gotówkowych – grudzień 2009

W ostatnich miesiącach 2009 roku banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów gotówkowych jednak koszty pożyczek nie wzrosły. Pogłębia się różnica w traktowaniu stałych klientów banku i tych „ z ulicy”.

PKO BP i Allianz uatrakcyjniły ofertę

W porównaniu z listopadem na mocne obniżenie ceny pożyczki gotówkowej na 10 tys. zł zaciąganej na 3 lata zdecydowały się dwa banki: największy na rynku PKO BP i budujący pozycję Allianz Bank.

W PKO BP obniżona została cena oferty zarówno dla stałych klientów banku, jak i nowych. Na zmianie oferty PKO BP nieznani bankowi klienci skorzystali nawet bardziej, bo koszt opisywanej przez nas pożyczki spadł z niemal 4 tys. zł do 3,1 tys. zł. W przypadku osób, które miały już relacje z PKO BP grudniowa obniżka pozwoliła zaoszczędzić około 500 zł i zejść z całkowitymi kosztami do 3,05 tys. zł. Bank dla znanych klientów obniżył oprocentowanie z 17,99 proc. do 15,65 proc. i prowizję z 5 do 4 proc., a dla nowych zmniejszył tylko oprocentowanie, ale aż z 19,99 proc. do 15,65 proc.

Allianz Bank z kolei obniżył oprocentowanie kredytów gotówkowych z 17,4 do 14,4 proc., co dla naszego modelowego kredytu dało spadek kosztu całkowitego o ponad 500 zł do 2623 zł.

Dla swoich klientów nieznacznie cenę kredytu obniżył DnB Nord

Po zmianie polityki kredytowej w Citi Handlowym tutaj też skorzystali znani bankowi klienci. Dla nich koszt pożyczenia 10 tys. zł na 3 lata spadł z niemal 3 tys. zł do 2431 zł. Ale już dla klientów innych banków propozycja Citi Handlowego podrożała o ok. 200 zł.

Były też inne podwyżki. Drożej w grudniu było w należących do BRE Banku: MultiBanku i mBanku. MultiBank podwyższył koszty dla nieznanych sobie klientów, a mBank dla swoich.

MultiBank dla osób nie będących klientami banku zwiększył marżę z 3 do 4 proc. W mBanku w górę poszła cena pożyczki bez ubezpieczenia dla dotychczasowych klientów. Prowizja dla nich zwiększyła się z 4 do 5 proc., a oprocentowanie z 16,79 do 18,29 proc. Całkowity koszt skoczył z 3317 do 3721 zł.

W najbliższych dniach rynek pozna nową ofertę kredytową BPH i GE Money Banku. Instytucje te z końcem roku przeprowadziły operacyjne połączenie i nowy rok mają już zacząć z nowymi propozycjami.

Najtaniej w Polbanku i BNP Paribas Fortis

Na szczycie rankingu Gold Finance, z najtańszą ofertą znajduje się Polbank EFG. Każdej rodzinie z naszego przykładu, bez względu na wcześniejsze relacje, gotów jest pożyczyć 10 tys. zł na 3 lata po koszcie 1943 zł. W czołówce najkorzystniej kredytujących nieznanych klientów znaleźli się również: BNP Paribas Fortis z kosztami w granicach 2 tys. zł. Trzeci jest BZ WBK, w którym trzeba zapłacić ok. 2,5 tys. zł. Kolejne miejsce przypadło w udziale Getin Bankowi, a po obniżce cen z 12-tej na piątą pozycję awansował Allianz. Tu trzeba wyłożyć na 10 tys. zł 3-letniego kredytu w granicach 2,6 tys. zł. Po zmianie warunków na bardziej korzystne, do pierwszej 10-tki, wszedł również PKO BP. Miesiąc wcześniej propozycja tego banku była dopiero 22-ga.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Kowalski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, wcześniej kierownik działu windykacji w jednej z największych firm teleinformatycznych. Specjalizuje się w zagadnieniach podatkowych. Autor licznych publikacji, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK